Ödediğim Primleri Geri Alabilir miyim

 

Sosyal Güvenlik Kurumu’na prim ödeyen fakat emeklilik hakkı bulunmayan kişilerin bu ödemiş oldukları primleri geri alma haklarının olup olmadığı zaman zaman tarafımıza sorulmaktadır. Ödediğim Primleri Geri Alabilir miyim sorusunu irdeleyerek sizlere gerekli bilgileri aktaracağız.

Sosyal Güvenlik mevzuatına baktığımızda ödenen primlerin geri alınmasının mümkün olduğunu fakat bunun belli şartlara bağlı olduğunu görmekteyiz.

Sosyal Güvenlik Kurumu’na ödenen primlerin bazı koşullar altında geri alınabilmesi elbette ki mümkündür. Ancak bunun olabilmesi aşağıda belirteceğimiz bazı şartlara bağlanmıştır. Buna göre;

4a ve 4b, yani eski adı ile SSK ve Bağkur primi ödemiş, emeklilik yaşlarını doldurmalarına karşın (kadın ise 58 erkek ise 60 yaş) diğer emeklilik koşullarını yerine getirememiş olanlara kuruma müracaatları halinde;

 •  4a kapsamında ise kendisinin ve işverenlerinin,
 •  4b kapsamında ise ödediği malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları (yüzde 20) primlerinin her yıla ait tutarının;

Toptan ödemeye esas hizmet sürelerinin kanunun yürürlük tarihinden önce (2008/Ekim hariç) olması halinde, bu kanunun yürürlük tarihi itibariyle hesaplanarak, bu kanunun yürürlüğe girdiği tarih ile toptan ödemenin yapılmasına ilişkin yazılı istek tarihine kadar geçen yıllar için her yılın güncelleme katsayısı ile çarpılarak bulunan tutarı, Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten (2008/Ekim dâhil) sonraki süreler için primin ait olduğu yıldan itibaren yazılı istek tarihine kadar geçen yıllar için, her yılın gerçekleşen güncelleme katsayısı ile güncellenerek tespit edilen tutarı, toptan ödeme şeklinde verilir.
03.03.2019 Yeni Gelişmeler.

Prim Ödemesine Rağmen Emekli Olamayanlar Ödedikleri Primleri Toplu Olarak Geri Alabiliyor

Emekli olmak için prim ödeyen ancak bazı durumlar nedeniyle emekliliğe hak kazanamayanlar ödedikleri tüm primleri toplu olarak geri alabiliyor.

Çalışanlar emekli olabilmek için prim ödemeleri gerekiyor. Bununla birlikte yaş ve çalışma yılı şartını da tamamlamalı. Ancak bazı sigortalılar emeklilik için gereken şartları yerine getiremiyor.

Emeklilik için gerekli şartları yerine getirenler ömürleri boyunca maaş ve sağlık hizmetlerinden ücretsiz faydalanabiliyor.

PRİMLERİNİ TAMAMLAYAMAYANLAR VAR

Bazı durumlardan dolayı primlerini ödeyemeyip emekli olmayanlar ise tüm ödedikleri primleri toplu olarak geri alabiliyor.

PRİMLERİ GERİ ALMAK İÇİN NE GEREKİYOR?

 1. Sigortalı olarak bir iş yerinde çalışmıyor olunması gerekiyor.
 2. Kendine ait bir işte çalışmamak(Bağ-Kurlu olmamak).
 3. Vefat ettiyse ailesine ölüm aylığı, dul, yetim maaşı bağlanmamış olması gerekiyor.

DİLEKÇE BAŞVURUSU GEREKİYOR

Ödenen primleri geri almak için Sosyal Güvenlik Kurumu’na dilekçe verilmesi gerekiyor. Dilekçeyi inceleyen SGK en kısa sürede paranın geri ödenmesini sağlıyor.

İKİ KRİTER VAR

Eski SGK’lılar 2008 yılından önce kendi adına ödenen hem işçi hem de işveren primini alabilirken, 2008’den sonra ise sadece işçi primleri geri ödeme kapsamında bulunuyor. Bağ-Kurlulara ise ödedikleri tüm primler geri veriliyor.

HANGİ PRİMLER GERİ ALINAMAZ

Sağlık için ödenen Genel Sağlık Sigortası, doğun ve askerlik borçlanmaları geri ödeme kapsamı dışında tutuluyor.

FAİZ İŞLETİLMİYOR

Yatırılan primler faizsiz olarak ödeniyor. Ancak güncelleme katsayısına göre hesaplamalar yapılıp geri ödemede düşük ödemeler ortadan kalıyor.

EMEKLİ OLMA ŞANSINIZ VAR

Paranızı iade aldıktan sonra çalışmaya başlarsanız, parasını aldığınız günlerin primlerini ödeyerek yeniden emekliliğe hak kazanabilirsiniz.

KAYNAK: HABERTÜRK / AHMET KIVANÇ

PRİMLER NASIL GERİ ALINIR

Ödenen primlerin geri alınabilmesi için yazılı olarak başvurulması şarttır. 4/a (Eski adıyla SSK) kapsamındaki sigortalılar, prim iadesi için işten ayrıldıktan sonra; 4/b (Eski adıyla Bağ-kur) kapsamındaki sigortalılar ise işyerini kapattıktan sonra, örneği SGK’ca hazırlanan tahsis talep ve beyan taahhüt belgesi ile kuruma başvurması gerekmektedir.

Hak sahiplerine yapılacak ölüm toptan ödemesi için ise hak sahiplerinin, örneği SGK’ca hazırlanan tahsis talep ve beyan taahhüt belgesi ile başvurmaları gerekmekte, ayrıca tahsis talep dilekçesine 18 yaşını doldurmayanlar hariç, ortaöğrenim görmesi halinde 20 yaşını, yüksek öğrenim görmesi halinde 25 yaşını doldurmayan erkek çocukların ilgili öğretim kurumundan alacakları öğrenci belgesi ve malül çocuklar için ise sağlık kurulu raporu eklenmesi gerekmektedir.

SORULARLA KONUYA BAKIŞ

SORU : 10 yıl prim yatırdım. Ödediğim primleri geri alabilir miyim? Alırsam nasıl alabilirim? Derya Bayraktar

CEVAP : Derya hanım, Sosyal güvenlik sistemi zorunlu olduğundan, sigortalılar istendiği zaman ödediği primlerini geri alarak sistemden ayrılamıyor. Ancak, emekli olmak için aranan yaş şartını doldurduğu halde, emekli olacak kadar prim ödemesi olmayanlar, talep etmeleri halinde ödedikleri prim, ‘yaşlılık toptan ödemesi’ adı altında kendisine iade ediliyor. Doğum ve sigorta başlangıç tarihinizi bildirmemişsiniz. Şayet aranan yaşı doldurmuş olmanıza karşın, emekli olacak kadar priminiz yoksa, bulunduğunuz yerdeki sosyal güvenlik kurumu il veya merkez müdürlüğüne yazılı başvuru yaparak, ödediğiniz primlerin iadesini talep edebilirsiniz.

SORU : 1990 doğumluyum. Bu güne kadar yatan SSK primlerini, geri alma gibi bir imkânım var mı?
Ayhan Sever

CEVAP Sosyal Güvenlik sistemimizde zorunluluk ilkesi vardır. Bu sebeple; sigortalıların istediği zaman ödediği primi geri alarak sistemden ayrılma hakları yok. Bunun tek istisnasını emekli olmak için aranan yaşı doldurduğu halde, emekli olacak kadar prim ödemesi olmayan sigortalılar oluşturmaktadır. Maalesef sorunuzda da belirttiğiniz gibi; 60 yaşı doldurmadan ödediğiniz primleri iade olarak alıp sistemden ayrılamazsınız.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: , , , ,
Bu yazı en son 07 Mart 2019 tarihinde güncellenmiştir.

Konu hakkında yorumunuzu yazın


(e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır)

Ödediğim Primleri Geri Alabilir miyim (74 Yorum)

 1. Merhabalar öncelikle sizlere ve çalışan emeği geçen herkese kolay gelsin size ufak bir sorum olacak efendim benim babam 2016 yılında vefat etti 4100 iş günü ssk var babamın emekli maaşını alabilecek kimse yok anne vefat etti kız kardesim yok nene hala kimse yok biz iki erkek kardeşiz size soracağım soru babamın bu zamana kadar çalıştığı ssk primi biz iki erkek kardeş toplu olarak alabilirmiyiz babam emekli olmadan vefat etti o ödenmiş primleri geri alabilirmiyiz bizi bilgilendirirmisiniz eğer alabiliyorsak sizden ricam neler yapmam gerekiyor efendim sizlere kolay gelsin şimdiden kolay gelsin iyi çalışmalar

 2. 30 yasinda yim 5 yıllık ssk var ama ben ssk dan ödenen paramı geri almak istiyorum geri alamıyorum

  • Slm toplam 600 gunum var 42 yasindayim ssk dan 600 gunun parasini alabilirmiyim ne yapmam lazim

 3. Çiftçi sigortası ödedim 6 yıl SSK devam etmekte çiftçi sigorta primini geri alabilirmiyim emeklilikte 10 yıl var

 4. 15/12/2003 yılında bankada çalışmaya başladım 05/10/2015 yılında bankadan ayrıldım bankanın mumzam sandığını ssk primlerim yattı şuan 4200 gün sigorta primim var sandıkta sgk ile birleştirme yaptırmadım şuan bir özel şirkette çalışmaktayım ve ssk primlerim ödenmekte sigorta başlangıç tarihim 23/08/1997 mumzam sndığa ödediğim primleri nasıl alabilrim

 5. 3600 günden malülen emekli olucam pirim ödemem 5800 gün bu aradaki 2200 gün fazla ödemeyi geri alabilirmiyim saygılar

 6. 65 yaşındayım 1974 ten beri sigortalıyım ama yeterli günüm yok.(1156).Bu durumda geçmişte ödediğim primleri kaç para olarak geri alabilirim?

 7. Ben öğrenciyim 4yillik bir primim var ve ihtiyacım olduğu için bu primi çekmek istiyorum bunu yapmamız mümkün mü acaba ?

 8. Geri õdemeler nasıl hesaplaniyor babam rahmetli oldu 2009 yılında 684 günü bulunuyor1970 girişli bu ödemeyi annem alabilirmi

 9. 01.05.1961.dogumluyum 56 yaşındayım ,,08.04 1985 ssk giriş ,,4205 günüm var ayrıca 501 gün bağkur prim var ,,, primlerimi geri alabilirmiyim

 10. 1991 doğumluyum ve almanvatandaşıyım. Türkiyede 3 yıl çalıştım. Almanyaya geri dönmek istiyorum ve yatan primleri geri almak istiyorum

 11. Merhaba 58 yaşındayım prim günüm dolmuş ancak 8 yıl sonra emekli olabilirsiniz dediler ben primlerimi yaşlılık gerkçesyle geri alabilirmiyim?

 12. BABAM 57 YAŞINDA EMEKLİ ŞUAN VE YURT DIŞINDA 5 YIL ÇALIŞMIŞ ORDAKİ PRİMLERİNİ GERİ ALABİLİRMİYİZ?

 13. Merhaba 1954 doğumluyum 1977 yılında 129 gün ssk ve 1978-1984 yılları arasında 2160 gün emekli sandığı prim günüm var.60 yaşını doldurmama rağmen prim günün yetersiz olduğu için emekli olamıyorum . Yatırılan primlerimi toplu olarak geri almak istiyorum ne kadar ödeme alabilirim ve ödeme almak için ne yapmam gerekiyor Mersinde yaşıyorum. Ayrıca tazminat alma hakkım da var mı?

 14. Benim 1895 günüm var 16senedir hastayım heyete girdim 6o işgücünü kaybeytmemis Dermotomyiz kemik erime parkinson ve4defa belimden Ameliyat belimde pilatin var şuan kemik erimeden belimde 2kırık varkendi işimi bile yapamıyorum yinede malulen emekli olamadım ödenmiş pirimlerimi ala bilirmiyim yaş 58

 15. 4 yıl 8 ay askeri personeldim aşırı borçlanmadan meslekden atıldım.emeklisandigimdan yani 4cliydim yani sözleşmeli.sozlesmem fesih edilince askeriye tarafından hicbir tazminat vermediler … sizlere sorum sadece 4 c ye ödemiş olduğum emekli sandığına kesintimi cekebilirmiyim… sonucda 4 a sigorta gün sayında var 1100 gün o dursun sadece 4 c emekli sandigi kesintimi cekebilirmiyim acil cevap verirseniz çok sevinirim yaş 31 .. bu arada

 16. Iyi aksamlar yasim 29 toplam gunum 1120 acil nakite ihtiyacim var bu pirimimi ala bilirmiyimm

  • Böyle bir şansınız yok. Sosyal Güvenlik sistemimizde zorunluluk ilkesi vardır. Bu sebeple; sigortalıların istediği zaman ödediği primi geri alarak sistemden ayrılma hakları yok.

 17. 1973 ssk girişim var. 1957 doğuluyum. 61 yaşındayım. 1447 gün prim var. geri almak istiyorum. ne kadar alırım.

 18. 1993 de ssk basladi 2006 tida bagkura geçiş yaptım bir sene kadarda onu yatırım şimdi yaşım 39 emekli olan şansım yok toplamda 530 falan pirim sayım va4 ben yatırdığını geri alabiliyormuyim

 19. benim 6000 günüm var 1993 sigorta girişliyim. 47 yaşındayım.55 yaşını beklemekteyim.sigorta prim ücretlerimi geri alabilirmiyim

 20. 01.01.1985 aşk girişim 2100 gün pirimim 1963 doğumluyum ölen eşimden maaş alıyorum kendi primlerimi geri alabilirmiyim

 21. Slm ben de yatan prim lerimi geri almak istiyorum sgk lı olmak istemiyorum ne yapmam gerek 1996 ssk girişim 2900 günüm var ne yapmam gerekiyor yardımcı olabilir misiniz

 22. Ilk işe giriş tarih 1988de ve tam bir yıl pirim var 01/02 1965 doğum tarihim 52 yaşındayım bir yıllık pirimim var ne alırım alırsam nekadar tutar para olarak

 23. Ergun yasa konu ssk pirimlerinim. Fazlayatmasl bu pirimlerimin fazlallglnl geriye alabilirmiyim yas 46 emeklik istenen pirim 5300 yatlrdlglm tam 8000 emeklik yasl 49 kalan ylllarl yatlrlrsam 9260 gun eder ben 5300 den sonraki pirimlerimi geri almak istiyorum bunun icin dava aca bilirmiyim bana iyadesi yaplllrml cevap yazarsanlz sevinirim

 24. Merhaba ben.ayşe 1955 dogumluyum. 1975 döneminde 3 yıl fabrikada sigortalı çalıştım 1978 de ayrıldım o tarihten buyana çalışmadım şuan %64 engelliyim 3 ayda engelli maaşı alıyorum. Ödenmiş pirimleri alma hakkım varmı varsa nasıl yapabilirim yardımcı olursanız sevinirim

 25. Merhaba ben.ayşe 1955 dogumluyum. 1975 döneminde 3 yıl fabrikada sigortalı çalıştım 1978 de ayrıldım o tarihten buyana çalışmadım şuan %64 engelliyim 3 ayda engelli maaşı alıyorum. Ödenmiş pirimleri alma hakkım varmı varsa nasıl yapabilirim yardımcı olursanız sevinirim

 26. 7 ay kadar isteğe bağlı sigorta primi odedim,daha sonra maddi olarak sıkıntıya girdim ve primleri ödeyemediği, ödediğim primleri geri alabilirmiyim

 27. 2004de ssk yapıldı 6.7.senelik bi ssk var çalışıyorum 71 DG. Yum ödenen primleri geri almam mumkunmu

 28. 16 05 2000girişliyim 3633 günün var sgk çalışanıyım yaş 33 yatan pirimlerimi sgk dan geri alabilirmiyim

 29. Merhaba 01.09.1998 ssk giris 27.05.1980 doğumluyum 4000 is gunum var ssk primleri alabilirmiyim nası bir yol cizmeliyim

 30. Ben bir müslümanım,müslüman gbi yaşamak ve devletinde buna göre hareket etmesini hal ve tavırlarını buna göre düzenlemesini istiyorum bu durumda eğer kişinin emeğinden onun rızasına bakılmaksızın pirim adı altında devlet kendisine para kesiyo bunuda saçma sapan bir kanuna dayandırıyosa bende benim rızam olmadan emeğimden kesilen o parayı gerçek sahibi olarak geri alırım beni kanunun ilgilendirmez ya gerçek hukukun ne olduğunu nasıl işlediğini öğrenicek ve o hukuka gerçeğe göre hareket edeceksin yada ben hakkımı geri isterken bana şart koşmayacaksın.

  • Tebrik ediyorum Nihat bey, dün konu ile ilgili baş vurmak için sgk müdürlüğüne gittiğimde, 58 yaşında olduğumu bu toptan ödemenin 60 yaşınıza geldikten sonra ödenebileceğini biraz da kovar şekilde bildirdi; ben 60 yaşından sonra, zaten kesilerek kuşa dönmüş o toptan prim ödemesini ne yapayım ? bu tarz hazırlanan bir kanun allah huzurunda ne kadar kabul görür ? kime danışıp bu kanun hazırlandı ? asıl muhattap olunması gereken; mesela ben iş yerleri tarafından yıllarca çalınan ve sgk ödenmeyen primlerim yüzünden 2000 yılında emekli olmam gerekirken halen prim günü eksiği yüzünden emekli olamamış yani bu kanuna uygun kişilere hiç bir şey danışmadan, tamamen ” sherif ” yasaları ile, kendi çıkarına hazırlanan bir kanun ile topluma sevimli görünerek adil olmayan bir yasa çıkıyor; her köşeden kıstırılmış, yaşı itibari ile artık iş yerinde rağbet görmeyen ” ben ” olarak son iki hamlem var; ilk olarak ceza bile içerse konuyu ilgili bakanlığa bir dilekçe olarak mail göndermek, ilgi görmediği halde ise aynı dilekçeyi “insan hakları mahkemesine ” göndermek, bana verilecek muhtemel cevabı tahmin ediyorum; sosyal yardımlaşma kurumundan zaten yardım almışsınız, evet ama ne yazık sizin adınıza ben utanarak bu miktarı belirtmek isterim ki; 2- ( iki ayda= 150 tl ) işte tek başına kira ödeyerek yaşamak zorunda olan bir vatandaşına reva görülen yardım bu ???? yazacaklarımdan çok daha fazlasını kolayca açıklayabilecek bu açıklama yeterli sanırım, saygılarımla, rahatsız ettim .

 31. 1984 girisim var Sgk ya hala prim odeme oluyor yasim02 02 1961 dog yum 2974 gunum var bu pirimi geri ala bilirmiyim

 32. Annemin 05/01/1947 dogumlu 69 yaşında sgk giriş Tarihi 15/01/1975 – 01/12/1998 arası çalışmış ve toplam 977 günü var 563,389 para yatırılmış. Şu an dulluk aylığı alıyor. Zamanında yatan prim günlerinin parasını geri talep ettik onaylandı geri alacağımız para 170 tl çok komik bir rakam güncelleme olması lazım o dönem yatırılan para ilen şimdi yatan para degeri göz önüne alınıp ona göre hesaplanması lazım buna itiraz etme hakkım varmış sordum sgk nasıl itiraz dilekçe yazmalıyım
  Şimdiden teşekkür ederim

 33. merhaba babam mayıs ayında vefat etti anneme dul aylığı bağlandı fakat babamın maaşından kesilen sgdp kesintisi annemim dul aylığından da kesiliyor. bu kesintiye itiraz etme şansımız var mı babamın vefatından sonra kesilen sgdp leride iade ediyorlar mı bilgilendirirseniz çok sevinirim teşekkürler

 34. eŞİMİN PRİM GÜN SAYISI 2580
  dAHA FAZLA PRİM ÖDEME VE ÇALIŞMA İMKANI OLMADI . ŞU ANDA 50 YAŞINDA . ÖDEDİĞİ PRİM NE KADARDIR YANİ BAŞVURURSA GERİ ALACAĞI ÖDEME
  SAYGILARIMLA

 35. Benim 4850 gunum var 01’02.191 dogumlu olup 1977 de sigorta girisim var 1258 gun sigortali calistim gerisi borclandin ben yurtdisinda calismaktayim nazaman emekli ayligi ala bilirim saygilar

 36. Baban vefat etti ve Ödemiş olduğu birimler var emekli olmadığı için biz maaş alamıyoruz, Bu durumda babamın ödediği pirimleri geri alabilir miyiz?

 37. Merhaba,

  1992-1997 yılları arasında 657 sayılı devlet memuru olarak öğretmenlik yaptım ve sonra istifa ettim. Nisan 2016 tarihinde SSK’dan emekli olacağım. Emekli sandığından dörtbuçuk yıl çalıştığım süre için tazminatımı ne zaman alabilir ve nereye başvurmam gerekir ? Aydınlatırsanız memnun olurum.