Ölüm Aylığı Yetim Çocuklara Nasıl Bağlanır

Yetim çocuklara ölüm aylığı nasıl bağlanır?

Değerli okurlarım, bugünkü yazımda sosyal güvenlikle ilgili iki önemli konuyu sizlere soru ve cevaplarıyla açıklayacağım.

SORUSGK‘da yetim çocuklara ölüm aylığı ne şekilde bağlanır?

CEVAP:  Sigortalının ölümü halinde geride kalan erkek ve kızrım, çocukları ile malul çocuklarına belli koşulların yerine getirilmesi halinde ölüm aylığı bağlanmaktadır.

Erkek çocuklar
Erkek çocuklara ölüm aylığı bağlanabilmesi için öğrenci değilse 18, orta öğrenim yapması halinde 20, yüksek öğrenim yapması halinde 25 yaşını doldurmamış olması şarttır. Orta öğrenimin 20, yüksek öğrenimin ise 25 yaşından önce bitirilmesi halinde, ölüm aylıkları bu yaşlar beklenmeden kesilecek, erkek çocukların evlenmesi halinde aylıkları kesilmeyecektir. Sağlık Hizmetleri de yine bu kiriterlere göre verilmektedir.

Kız çocuklar
Kız çocuklarının yaşları ne olursa olsun evli olmaması, evli olmakla birlikte sonradan boşanması veya dul kalması şarttır. Kız çocukların hak sahibi olma şartları içerisinde belli yaşlara kadar öğrenci olma koşulu bulunmamaktadır. Yine kız çocukları yetim aylıklarını alır iken sağlık hizmetlerinden de yararlanabileceklerdir.

Malul çocuklar
Malul çocuklarda, yaş, öğrencilik niteliği ve bekar olma şartları aranmaz. Ölüm aylığı, Kurum Sağlık Kurulu kararı ile çalışma gücünü en az yüzde 60 oranında yitirip malul olduğu anlaşılan kız ve erkek çocuklarına bağlanacaktır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: ,
Bu yazı en son 11 Ocak 2013 tarihinde güncellenmiştir.

Konu hakkında yorumunuzu yazın


(e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır)

Ölüm Aylığı Yetim Çocuklara Nasıl Bağlanır (12 Yorum)

 1. Beñ ikinci eş olarak kocaya vardım kocam iki evli benim babam öldü ben babadan yetim maaşı alabilirmiyim

 2. Merhaba
  Benim annem vefat etmiş küçük yaşta yetim aylığı hiç almadım şimdi yaş im 23 yetim aylığı alabilirmiyim ihtiyacım var yardımcı olursanız sevinirim..

 3. KENDİM EMEKLİ SANDIĞI( 2009 YILI) EMEKLİSİYİM. BABAM SSK ‘DAN EMEKLİ.BABAM 20.07.2015 TARİHİNDE VEFAT ETTİ. KENDİM BEKAR VE HİÇ EVLENMEDİM. BABAMDAN KALAN SSK MAAŞINI ALAMAZMIYIM. (SGK TEK ÇATI ALTINDA TOPLANDI FAKAT UYGULAMALAR AYRI AYRI UYGULANMAKTADIR.) TAFIMA AÇIKLAMA VERİLMESİNİ SAYGILARIMLA ARZ EDERİM.

 4. Annem eşinden dolayı emekli sandığından dul aylığı alıyor.
  Babası çiftçi bağkur’u emeklisi, babasından da aylık bağlanabilir mi? Babası 1996 da vefat etti.

 5. 7 sene önce Yetim aylığım gelmiş ve benim haberim olmamış. Birbıçuk ay önce dilekçe yolladım ankaraya. Hala cevap gelmedi. Bunu nasıl takip edebilirim. Sagolun.

 6. Babam sigortalı değil annem de değildi. Annem vefat etti babam bana bakmıyor acaba bende yetim maaşı alabilir miyim.

 7. ben ssk ‘dan emekliyim ; bekarım ,babmda 2010 yılında vefat etti oda ssk’dan emekliydi…maaşından faydanabilirmiyim …

 8. Emekli bir baba öldükten sonra maaşı dul kızına kalırmı. Eğer Kızı yurtdışında yaşıyorsada (Belçika ) alabilirmi. Tesekkürler

 9. ben 3 yasimdayken babami kaybetmisin simdib 24 yasimday hicbirseyim yok yardim alabolirmiyim

 10. babamdan olüm aylıgı alıyordum okulumun bitmesi üzerine yetim aylıgım kesildi. bunun ailem üzerine gecmesini istiyorum bunu nasıl yapabilirim bilgilendirme alabilirmiyim. veya bu konuyu nerden arastırabilirim. bilgi numarası istiyorum .