SGK Lens Veriyor mu

SGK Lens Veriyor mu

SGK’ya bağlı devlet hastaneleri tarafından teşhiş konulmuş göz rahatsızlığınız varsa eğerbu sebeble gözlük veya lens takmanız gerekiyorsa gözlük, gözlük camı ve SGK lens ödemesini devlet ücretsiz olarak yapacaktır. Yazımızın devamında sgk kontakt lens ve diğer merak edilen sorular hakkında daha geniş kapsamlı bilgilere erişebilirsiniz. SGK Lens Veriyor mu ve diğer merak edilen sorulara cevap bulabilirsiniz.

SGK LENS ÜCRETİNİ KARŞILIYOR MU?

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) 2 yıldan önce gözlük çerçevesini karşılamamakta. Aynı şekilde lens ücretini de belli zaman dilimleri için karşılıyor. Ancak karşılama olmasa dahi, gözlük çerçevesi ya da gözlük camı alma hakkı olan SGK’lılar, gözlükçüye ya da optikçiye giderek gözlük çerçevesi ya da camı karşılığı ücret olarak dereceli lens alabiliyordu.

Ancak şu da var, devlet en ucuz gözlük çerçevesi ve camını karşılıyor. Bunu da eğer lense çevirmek istenirse bir kutu lens yani 1 aylık günlük, kullan-at lens ya da aylık lense tekabül etmektedir. Gözlük çerçevesi yenileme hakkı ya da gözlük derecesi değişmemiş olanlar için cam yenileme hakkı olmayanlar ise her halükarda lens ücretini kendisi ödemek zorunda kalacak.

Kontakt Lens Bedelleri Nasıl Karşılanır?

a) Konjenital katarakt nedeniyle opere olmuş afak olgularda,
b) Travma ve iatrojenik nedenlerle tek gözde veya iki gözde göz lens bağlarının kopması ve akabinde göz içine tekrar lens konulamaması sonucu gelişen afaki olgularda,
c) Keratokonusu olan göze gözlük uygulanmış ve gözlükle görme keskinlikleri 10/10 a kadar (tama) artmayan olgularda,
bu durumlarının üçüncü basamak sağlık hizmeti sunucularınca düzenlenen en az bir göz hastalıkları uzman hekiminin yer aldığı sağlık kurulu raporu ile belgelendirilmesi, göz hastalıkları uzman hekimince reçetelendirilmesi ve Kurumla sözleşmeli optisyenlik müesseselerinden temin edilmesi şartıyla SUT eki “Görmeye Yardımcı Tıbbi Malzemeler Listesi” nde (EK-6) yer alan bedeller üzerinden Kurumca karşılanır.”

Kontakt Lensler Kaç Yılda bir Yenilenir?

Kontakt lenslerin yenilenme süresi 2 (iki) yıldır. Ancak konjenital katarakt nedeniyle opere olmuş 6 yaşına kadar olan çocuk olgularda 6 (altı) ayda bir yenilenmesi halinde, 6 yaşından sonra afakı devam eden olgularda ise sağlık kurulu raporuna istinaden bedelleri Kurumca karşılanır. Konjenital katarakt nedeniyle opere olmuş afak olgularda sağlık kurulu raporunda kontakt lensin “aylık sık replasmanlı” veya “yıllık” olup olmadığı belirtilmelidir. Konjenital katarakt nedeniyle opere olmuş afak olgular hariç kontakt lens kullanan hastaların ayrıca gözlük cam ve çerçeve bedelleri Kurumca karşılanmaz. Kontakt lens solüsyonlarının bedelleri Kurumca karşılanmaz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: , , , , , ,
Bu yazı en son 30 Aralık 2015 tarihinde güncellenmiştir.

Konu hakkında yorumunuzu yazın


(e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır)