Yaş Büyütme Emekliliği Etkiler mi
Yaş Büyütme Emekliliği Etkiler mi

1999 yılında 4447 sayılı Kanunla emeklilikte kademeli yaş uygulamasının getirilmesi, bir çok kişinin yaşını büyüterek emeklilik yolunu denemesine neden olmuştur. Hem sosyal güvenlik reformu öncesinde ve hem de sosyal güvenlik reformu sonrasında yer alan mevzuata göre, ilk defa sigortalı olarak çalışmaya başladığınız tarihte nüfus kaydındaki doğum tarihiniz emeklilik açısından geçerli olacaktır.

Sigortalı olarak ilk defa çalışmaya başladıktan sonra mahkeme kararı ile yapılan yaş düzeltmeleri emeklilik işlemlerinde geçerli kabul edilmemektedir. Ancak, sigortalı olunan tarihten önce yapılan yaş büyütmeleri emeklilik açısından kabul edilmektedir.

Mahkeme kararıyla yaşını sigortalı olduktan sonra yaşını düzelttiği için, bu tarih emeklilikte dikkate alınmayacaktır. Bu nedenle emeklilik hesabında, SGK kayıtlarında yer alan 1968 tarihi esas alınacaktır.

SORU : 1 Nisan 1985 sigorta girişliyim. 1 Nisan 1968 doğumluydum, bir an önce askere gidebilmek için yaşımı bir yaş büyütmüştüm. 3 Nisan 2015 tarihinde emekliliğime başvurdum. Unkapanı SGK’dan “Emekli olabilir ve Yaşlılık tahsis no’mu” alarak evraklarımı işyerime teslim edip, çıkışımı aldım ve SGK’ya teslim ettim. 1,5 ay sonraki sorgulamamda “Yaşınızı büyüttüğünüz için emekliliğiniz 1 yıl sonra olacak, bizim için emekliliğe giriş tarihinizdeki doğum tarihiniz önemli” dediler. Mahkemenin onayladığı yaşım gereği süremi doldurup emeklilik hakkımı kazanmış olmam gerekmiyor mu? Bu konudaki kanuni hakkım nedir? Ali Osman Şevket

CEVAP : 5510 sayılı SS ve GSS Kanununun 57. maddesinde, malullük, yaşlılık ve ölüm sigortalarına ilişkin yaş ile ilgili hükümlerin uygulanmasında, sigortalıların ilk defa malullük, yaşlılık ve ölüm sigortalarına tabi olduğu tarihte, nüfus kütüğünde kayıtlı bulunan doğum tarihlerinin esas alınacağı hükmü yer alıyor. SGK, bu hükümden hareketle, ilk defa sigortalı olunan tarihten sonraki yaş düzeltmelerini kabul etmiyor. Sonucu hakkında bir şey söyleyemem ama isterseniz yargı yoluna başvurabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 19 Ocak 2016
Bu yazı en son 17 Ocak 2016 tarihinde güncellenmiştir.

Konu hakkında yorumunuzu yazın


(e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır)

Yaş Büyütme Emekliliği Etkiler mi (2 Yorum)

  1. ben 1988de yaş bütüm yaaş büyütmeden önce 1987 dde sikorta girişim var bu benim emekliyime etki edermi