Yetim Aylığı Şartları

Yetim Aylığı Şartları

Sigortalının vefat etmesi halinde, memurun eşine, çocuklarına hatta anne ve babasına dahi belirli şartlar dâhilinde devlet tarafından aylık bağlanabilmektedir buna kısaca yetim kalan çocukların aldığı yardıma yetim aylığı denir.

Çocuklar için; evli olmayan ve devlet memuru konumunda çalışmayan her kız evlat vefat eden babasından dolayı yetim aylığı almaya hak kazanmaktadır. Yetim erkek çocuk ise 18 yaşına kadar, ortaöğretim yapıyorsa 20 yaşına kadar, yükseköğrenim yapıyor ise 25 yaşına kadar aylık almaya hak kazanmaktadır. Anne için; dul ve muhtaç yani asgari ücretin altında gelirinin olduğunu ispat etme şartı ile aylık almaya hak kazanmaktadır. Baba ise, muhtaç yani asgari ücretin altında geliri olduğunu ve malul olduğunu sağlık kuruluşunca ispatladıktan sonra aylık almaya hak kazanacaklardır.

Vefat eden annesi veya babası SSK’lı olan kadınların SSK (4-1a) veya Bağ-kur’dan (4-1b) yetim aylığı alma şartları; evli olmaması, çalışmaması ve emekli olmamasıdır. Bu üç şarttan herhangi biri yoksa baba veya anneden yetim aylığı alınamaz.
Ancak, vefat etmiş anne veya babası memur ise bu durumda, iki şart vardır; memur olmamak ve evli olmamak. Yani, kadın SSK’lı veya Bağ-kur’lu olsa ve buralardan emekli olmuş olsa dahi evli olmamak şartıyla Emekli Sandığı’ndan yetim aylığı alabilir.

Yetim aylığı alan kız çocukları açısından koşullar

5434 sayılı Kanuna tabi devlet memurlarının vefatları nedeniyle yetim aylığı alanların aylıklarının kesilmesi şartları yukarıda izah edildiği gibidir. Bu hususlarda bir değişiklik bulunmamaktadır.
Ancak, günümüzde uygulanması devam eden 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda önemli bir husus dikkate alınarak yeni bir hükmün getirildiğini görmekteyiz. Bu hüküm 5510 sayılı Kanunun 56. maddesinde yapılmıştır.

Gelir ve aylık bağlanmayacak haller

MADDE 56- (Değişik birinci fıkra: 17/4/2008-5754/36 md.) Ölen sigortalının hak sahiplerinden;
a) Kendisinden aylık bağlanacak sigortalıyı veya gelir ya da aylık bağlanmış olan sigortalıyı kasten öldürdüğü veya öldürmeye teşebbüs ettiği veya bu Kanun gereğince sürekli iş göremez hale veya malûl duruma getirdiği,
b) Kendisinden aylık bağlanacak sigortalıya veya gelir ya da aylık bağlanmamış olan sigortalıya veya hak sahibine karşı ağır bir suç işlediği veya bunlara karşı aile hukukundan doğan yükümlülüklerini önemli ölçüde yerine getirmemesi nedeniyle ölüme bağlı bir tasarrufla mirasçılıktan çıkarıldıkları,
hususunda kesinleşmiş yargı kararı bulunan kişilere gelir veya aylık ödenmez. Ödenmiş bulunan gelir ve aylıklar, 96 ncı madde hükümlerine göre geri alınır.
Eşinden boşandığı halde, boşandığı eşiyle fiilen birlikte yaşadığı belirlenen eş ve çocukların, bağlanmış olan gelir ve aylıkları kesilir. Bu kişilere ödenmiş olan tutarlar, 96 ncı madde hükümlerine göre geri alınır.

Ayrıca, yetim aylığı alabilmek için eşinden ayrılır ve birlikte yaşamaya başlarsa ilgilinin aylığı kesileceği gibi Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunulursa Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından düzenlenen, Fazla veya Yersiz Ödemelerin Tahsiline İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik ile Kurumdan boşandığı halde durumunu Sosyal Güvenlik Kurumuna bildirmeyip, boşandığı eşi ile birlikte yaşayanların tespiti durumunda, bu duruma sebebiyet verenler hakkında ayrıca Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunulacağı açıklanmıştır.

SORU : Babası ölen bir erkek çocuğu kaç yaşına kadar aylık alabilir? Çalışması halinde sigortalı olursa babadan aldığı aylık kesilir mi?

CEVAP : Yetim aylığı alacak olan erkek çocuklar 18 yaşına kadar sorunsuz yetim aylığı alabilmekte. 18 yaşından sonra okuyorsa ve okuduğu okul lise ise 20 yaşına kadar yetim aylığı alabilir. Eğer yüksekokul okursa 25 yaşına kadar yetim aylığından faydalanabilmektedir. Sigortalı olarak bir işte çalışmaları durumunda ölüm aylığı kesilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: , , , , ,
Bu yazı en son 24 Aralık 2015 tarihinde güncellenmiştir.

Konu hakkında yorumunuzu yazın


(e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır)

Yetim Aylığı Şartları (11 Yorum)

 1. Ben 4 yiilik üniversite mezunuyum 25 yaşına kadar terim aylığı aldım 24.5 yasinda mezun olsun tebligat falcı yersiz ödeme aldığını diye 2097 buna itiraz etsem ne olur o ara askerdeydim ankara’ya şok geçici mezuniyet belge mi göndermistim

 2. MERHABA KIZIM SSK EMEKLİSİ BABASINDAN YETİM MAAŞI ALIYOR. ŞİMDİ BAĞKUR EMEKLİSİ DEDESİ VEFAT ETTİ ONDAN MAAŞ ALABİLİRMİ

 3. Bir erkek cocugu amaliyatla kadin olup annesinin aldigi maasi boldurup nasil yetim ayligi alir ustelik baba 2005 de olmus kendisi 2007 de amaliyat olmus hemde annesini tesfik edip dedesinin maasini aldirdi kendide babasininkini tam aliyor nasil bir kanundur bu

 4. Alman vatandaşı olan arkadaşım eşinden boşandı Türkiye’de ssk emeklisi olan babasından yetim aylığı alabilir mi. ? T.C konsolosluğunun verdiği tc kimlik nolu mavi kartı var. Almanya’da günde 2 saatl çalışıyor.

 5. Babam ssk emeklisiydi ben devlet memuru emeklisiyim bekarım hiç evlenmedim babam dan yetim aylığı alabilirmiyim teşekkürler

 6. Merhaba ben Almanya’da yaşıyorum eşim Alman vatandaşıydı sonradan vatandaşı oldu bizim iki oğlumuz vardı eşimi 07.11.2008.de kaybettim 31 yaşında çocuklarım biri 10 yaşındaydı diğeri 9 yasındaydı tam sekiz yıldır dul bir bayan olarak Almanya’da yaşamımızı sürdürüyoruz benim sorum benim çocuklarımda yetim maaşı alma Hakkı varmı

  • Eşinizin Türkiye de ssk Bağkur girişi varsa çoçuklarınız ve siz maaş alabilirsiniz evli değilseniz

 7. İyi akşamlar ben nurgul yetim aylıgı alıyorum aslında çalışmak istiyorum çalıştıgımda sigortam kesiliyormu acaba

 8. Annem abimin vefatından dolayı maaş emekli maaşı alıyordu şimsi ise babam vefat etti babamn emekli maaşının ne kadarını dul maaşı olarak alabilir?

 9. İyi akşamlar. Adım Meryem ERGİN 24/12/1968 Manisa doğumluyum. İki çocuk annesiyim. 2004 yılında eşimden boşandım. Çocuklarımın velayeti bende kaldı. Birkaç ay sonra ölen babamın dul ve yetim aylığı bana bağlandı. Eşimden nafaka almadım bu zamana kadar aldığım para ile hem iki çocuk okutmaya hem de geçimimi sağlamaya calıştım fakat maaşım yaşam standartlarının çok altında olduğu için geçinemedim. Bu şartlar altında İki çocuğumu üniversite de okuttum bir tanesi yeni mezun oldu. Bu zamana kadar emekli maaşlarına yapılan zamlardan hiç faydalanamadım. Asgari ücretin bile 1300 TL olduğu bu zamanda benim maaşım hala 1000 liranın altında. Annem 1998 yılında vefat etti. Biri kız diğeri erkek iki kardeşim var. Annemin vefat ettiği tarihten itibaren kesilen haklarımın , erkek kardeşim 18 yaşını doldurduktan sonra kesilen haklarımın ve kız kardeşim 1993 yılında evlendikten sonra kesilen haklarımın 2016 yılında tekrar hesaplanıp hesabıma yatmasını ve maaşımın hayat standartlarını karşılayabilecek geçimimi sağlayabilecek düzeyde gözden geçirilip artmasını talep ediyorum.
  Not: Bu Yazıyı BİMER, TC. AİLE VE SOSYAL POLİTİKALAR BAKANLIĞI, TC: ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI Kurumlarına da yolladım. Biran önce cevap vermenizi rica ediyorum. İlginize Teşekkürler.