Yurtdışı Borçlanma ile İlgili Sorular

Yurtdışı borçlanmasıyla ilgili sık sorulan sorular ve cevapları

yurt dışı borçlanma

Yurtdışı borçlanma nedir?

Türk vatandaşlarının yurt dışında 18 yaşını doldurduktan sonra, Türk vatandaşı iken geçen ve
belgelendirilen sigortalılık süreleri ve bu süreleri arasında veya sonunda her birinde bir yıla kadar olan
işsizlik süreleri ile yurt dışında ev kadını olarak geçen süreleri, bu Kanunda belirtilen sosyal güvenlik
kuruluşlarına prim ödenmemiş olması ve istekleri halinde, bu Kanun hükümlerine göre sosyal
güvenlikleri bakımından değerlendirilmesidir.

3201 sayılı Kanuna göre yurt dışında geçen hangi süreler borçlandırılır?

Borçlanma kapsamındaki süreler; yurtdışında geçen sigortalılık süreleri, bu süreler arasında veya sonunda her birinde bir yıla kadar olan işsizlik süreleri ile ev kadını olarak geçen sürelerdir.
“Sigortalılık süresi” deyiminden, borçlanma kapsamındaki sürenin bulunduğu ülke mevzuatına göre ikamet süreleri hariç, çalışılmış yada çalışılmış süre olarak kabul edilen süreler anlaşılmalıdır. Çalışılmış olarak kabul edilen süreler, ilgili ülke mevzuatına göre fiilen çalışılmadığı halde çalışmaya eşdeğer süre olarak kabul edilip, aylığa hak kazanmada ve aylık hesabında değerlendirilen sürelerdir.

“İşsizlik süresi” ibaresi, ilgili ülke mevzuatına göre çalışma süreleri ile bu çalışma sürelerine eş değer süreler haricinde o ülkede geçen süreyi ifade eder. İşsizlik sürelerinin tamamının borçlanma kapsamında değerlendirilmesine imkan bulunmadığından sigortalılık süreleri arasında veya sonunda her birinde olmak kaydıyla bir yıla kadar olan yurtdışında geçen işsizlik süreleri borçlandırılır. İkamet süreleri ve boşta geçen süreler de bu kapsamda değerlendirilir.

Yurtdışında “ev kadını olarak geçen süreler”, medeni durumlarına bakılmaksızın kadınların, sigortalılık süreleri haricinde yurtdışında bulundukları süreleri ifade eder. Bu süreler işsizlik süresi veya boşta geçen süreler kapsamında değerlendirilmez, borçlanma talebinde bulunanların yurtdışında ev kadını olarak geçen sürelerinin diledikleri kadarı borçlandırılır.

Borçlanma kapsamında olmayan yurtdışı süreleri hangileridir?

Yurtdışında 18 yaşın doldurulmasından önce, Türk vatandaşlığının kazanılmasından önce veya Türk vatandaşlığının kaybedilmesinden sonra geçen sigortalılık, işsizlik ve ev kadını olarak geçen süreler borçlanma kapsamında değildir.

Ayrıca, ülkemizdeki sosyal güvenlik kanunlarına göre malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları kapsamında geçen sürelerle çakışan yurtdışı süreleri ile ikili sosyal güvenlik sözleşmelerine göre kendilerine kısmi aylık bağlanmış olanların yurtdışında geçen sigortalılık süreleri arasında ve bu sürelerin bitim tarihinden sonraki işsizlik sürelerinin de, 3201 sayılı Kanuna göre borçlandırılmasına imkan bulunmamaktadır.

Yurtdışında geçen sürelerimin tamamını borçlanmak zorunda mıyım?

Yurtdışında geçen sürelerden tamamının borçlanılmasında bir zorunluluk yoktur.

Başvuru sahipleri, bu sürelerin tamamını borçlanma isteğinde bulunabilecekleri gibi, bir kısmını yada aylık bağlamaya yetecek bölümünü borçlanma talebinde de bulunabilirler. Bu konudaki tercihin, başvuru sırasında yazılı olarak belirtilmesi gerekir. Ayrıca, kısmi borçlanmalarda borçlanılmayan süreler, yeni bir başvuru ile borçlanılabileceği gibi, borçlanma başvuru tarihinden sonra yurtdışında geçen süreleri bulunanların da, bu süreleri borçlanma hakları bulunmaktadır.

Yurtdışı süreleri hangi şartlarla borçlandırılır? Bunlardan “Türk vatandaşı olmak” şartı neyi ifade eder? Yurda dönüş şartı aranmakta mıdır?

Yurtdışı sürelerinin borçlandırılabilmesi için; Türk vatandaşı olmak, borçlanma kapsamındaki yurtdışı sürelerini belgelendirmek ve yazılı istekte bulunmak şarttır.

Yurtdışı hizmet borçlanmalarında, “Türk vatandaşı olmak” şartının iki durumda yerine getirilmesi zorunludur. Bunlardan biri, borçlanılması istenilen sürelerde ilgilinin Türk vatandaşı olması, diğeri ise Türk vatandaşlığında geçen süreleri borçlanma talebinde bulunan sigortalı veya hak sahibinin yazılı başvuru tarihi itibari ile Türk vatandaşı olmasıdır.

Diğer bir anlatımla, Türk vatandaşlığında geçmeyen yurtdışı sigortalılık, işsizlik veya ev kadını olarak geçen süreler borçlandırılmayacağı gibi, borçlanma başvuru tarihinde Türk vatandaşı olmadığı tespit edilen sigortalı ve hak sahiplerinin borçlanma talepleri de reddedilir.

Türk vatandaşlığı ile birlikte yabancı ülke vatandaşlığı devam edenler de, söz konusu yasa ile getirilen düzenlemeden yararlanabilmektedirler.

Borçlanmak için ayrıca yurda dönüş şartı aranmadığından yurtdışında iken borçlanma başvurusunda bulunanlar da, borçlanma hakkından 3201 sayılı Kanunun öngördüğü şartlarla yararlanabilirler.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: , , ,
Bu yazı en son 22 Temmuz 2014 tarihinde güncellenmiştir.

Konu hakkında yorumunuzu yazın


(e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır)

Yurtdışı Borçlanma ile İlgili Sorular (18 Yorum)

 1. Annem almanyadAn emekli türkiyede öldü ben dulum bana maaş bağlanırmı birde epilepsi hastası erkek kardeşim var yüzde 65 raporlu onun hakları varmı

 2. Annem almanyadan emekli türkiyede öldü ben kızıyım dulum bana maaş bağlanırmı birde epilepsi hastası erkek kardeşim var yüzde 65 raporlu onun hakkları varmı

 3. Merhaba 1980 82 yllarlnda Libya’da callstlm nekadar borcanacam para olarak şu an 10 yllarlnda emekliyim

 4. 8.9 1966 dogumluyum 1990 senesinde turkiyede calistim 90 gunum var almanyada 8 ay calismisim nekadr para odersem nezam emekli olurum

 5. Iyi günler,
  şu anda yurtdişinda ikamet etmekteyim.
  Türkiye’de yurtdişi burçlamakla emekli olmak istiyorum.
  1971 Türkiye doğumluyum.
  Ilk sigortali çalişma tarihi: 01.08.1987 (Almanya)
  Türkiyede SSK ödemeli 5 gün çalişmam var.
  2013 yilinda dövizli askerlik yaptim ve €6000,- Euro ödedim.
  Bunun karşiliğini “1695gün toplam çalişma süresi” olarak gösteriyorlar. Acaba bu günleri yurtdişi burçlanma emeklilik günlerine sayiliyormu?

  Saygi ve selamlarla
  Tuncer

 6. merhaba,

  Ben 1993-2011 arasi Sigortali olarak(S.G.K) Turkiyede Calistim..Şu an odenmis 4780 is gunu priming var..2012 HaZirandan Itibaren Amerikada yasiyorum. Is gunu primini 5600 gune tamamlamam gerekiyor.. Turkiyede Kesin. Donusyaptigimda olarak aradaki Farki odeme imkanim var mi?

  Şu anda burda Calismiyorum..bu problem olur mu?

  aradaki prim gunu farkini AYlik mi Odesem..Daha Isi.. Olur yoksa Kesin..do us..yaptigimda…toplu..olarak. Odedigimde..mi..Daha..Yararli..olur?

  Tesekkurler!!

 7. Ben 18/9/1973 dogumluyum 11/1992 de Avusturalyaya goc ettim, Turkiyede 1988 yilinda sitajer olarak PTT calistim sigorta nuamaram var fakat hic prim odenmemis gorunmuyor, ben yurt disindan emeklilik hakkimi kullanmak istiyorum simdi muracat edersem kac yasimda emekli olablirim, vereceginiz bilgiler icin simdiden cok tesekkur ederim.
  Saygilarimla
  Sultan Selvi

 8. Sorum? 1965 yılı 1 nci ayında alamanyada işe başladım,1997/19.11 da bakanlar kurulunun kararıyle alman vatandaşlığını geçdim dolaysıyle 32 sene türk vatandaşı olarak kaldım. (türkiyede hiç çalışmam yok) yeni torba yasasından faydalanarak almanyada türk vatandaşlığında geçen 32 senelik günlerimi borçlanarak türkiyeden emekli olabilirmiyim? ve bunun için nereye ve nasıl müracat etmem layım ? lütven cevaplarsanız çok memnun kalırım, OSMAN ECEVİT

 9. 16 ekimde soru yazdım halen daha cevap alamadım. Yanlış yere mi bakıyorum yoksa cevap verecek yetkilimi yok para karşılıgında cevap verenler var onlaramı yönlendiriyorsunuz.İlgileriniz için teşekkür ederim.

 10. 3201 borclanmasi yaptim su ana kadar yatiramadim fakat bir zaman si iri yok Benim Ödeme evragimda Dollar üzerinden miktari yatirdiktan sonra vatandasliktan cikarsam herhangi bir hak kaybi oluyormu mavi kartla zamani gelince emekli ayligimi alabilirmiyim tûrkiyede.

 11. 01/08/1989 yılında sgk 0101014801570 sicil numarasıyla işe başladım.
  Askerlik borçlanmamı yatırarak tarihi 01/12/1987 ye çektim şu anda 9400 pirim
  günüm mevcut halen daha özel sektörde çalışıyorum.
  sormak istediğim :
  1- 15/03/2008-28-02-2011 yılları arasında yurt dışı ( libya) çalıştım.
  yurt dışı borçlanmamı 1066 gün olarak 9500 tl ödedim.
  Bana arkadaslarım tarafından yurt dısı borçlanmamın emeklilik hakettiğim zaman
  aylık maaşımı düşüreceğini söylüyorlar. Ben SGK sitesinden emekli maaşı hesaplattırdım
  yurt dışı borçlanmamı ( gün olarak ) girince çıkan rakkamla yurt dışı borçlanmamı
  girmeyince cıkan rakkam arasında 230 tl eksık çıktı. Yurt dışı borçlanmayı (Parasal olarak) girince alacağım maaş düşermi ?
  2- yurt dışı borçlanması yapanların emekli olduktan sonra yurt içi veya yurt dışında özel sektörde
  çalışınca emekli maaşlarının ödenmeyeceği deniyor ben bu kapsamdamıyım?
  Teşekkür ederim.

 12. Ben 01.01.1966 doğumluyum 01.09.1990-03.04.2014 tarihleri arası lübnan ülkesinde çalışmışlığım var bu verileri göre kaç gün yurt dışı boçlanması yapmam gerekir ve askerlik borçlanması yapacakmıyım en kısa sürede emeklili olmam için teşekkürler

 13. iyi günler ben 2006 nın 10. ayında ssk girişi yaptım ve 05.15.2009 tarihinde polis memuru olarak göreve başladım emeklilik yaşım hangi kategoride değerlendirilir teşekkür ederim

 14. Ben 25.01.1958 de dogdum.25.01.1976 dan 01.03.2008 yilina kadar Almanyada calistim ve emekli oldum.11.05.2013-26.05.2013 tarihleri arasinda Türkiyede calistim.07.06.2013 tarihinde 1976-1986 yillari arasini 3600 gün borclandim ve maas talebinde bulindum.
  SGK emeklilik sartlari olusmadigi icin talebimi reddetti.
  Yeni cikan Torba yasayla ben yurtdisi ise baslangic tarihim kabul edildigi icin emeklilige hak kazanmis oldum.
  Benim sorularim
  1)Ben simdi yeniden maas talebinde bulunmalimiyim?
  2)Gecmise yönelik yani 07.2013 ten itibaren maasim baglanirmi?
  3)Eger normal maas talebinde bulunduktan sonra gecmise yönelik dava acabilirmiyim?
  Vereceginiz bilgiler icin simdiden tesekkür ederim.
  Saygilarimla
  Lütfi Ünal

 15. Ben35 Yildir Almanyada calismaktayim.
  Son iki Yildir istirahatliyim yani Trafik kazasi nedeniyle calisamiyorum.Ikiaydir issizlik parasi aliyorum bundan önce 18 ay sigortadan aylik aldim.Halen isyerim var ama Doktorum is basi yazmiyor.Ben bu arada 3600 gün sgk ya borclanma yaptim
  23.12.2013 Tarihinde Parayi yatirdim.
  sorum : 1984 yilinda 2 ay bedelli askerlik yaptim yani isyerinden
  cikisimi verdiler askerlik nedeniyle.Iki ay sonra tekrar ise alindim.Burada 2 ay icin ödeme yapabilirmiyim ? ödeme yapamazsam 3600 gün ilenezaman emekli olurum veya daha ödeme yapmam lazimmi ? Amanyada istirahatli iken Türkiyede bir kac gün calisabilirmiyim ? Yasim 51 1963 Dogumluyum ve halen Almanyada yasiyorum.Beni bilgilendirip Türkiyeden Emekli olursam Türkiyeye dönmeyi düsünüyorum.Saygilarimla Cengiz TR.

 16. Degerli SGK yetkilileri

  Size yurt disindaki Türklerin karsilasabilecegi bir konuyu düsünmenizi ve cözüme kavusturmanizi rica ediyorum.
  Belli bir yasa geldikten sonra Almanya`dan calisarak, Türkiye`den ise borclanarak emekli ayligina hak kazanan iscilerimizin, emekli ayliklari yetmedigi icin mini Job dedigimiz 450 euro baremine kadar calisabileceklerini biliyorduk. Ama gazetelerden ögrendigimize göre bu Torba yasasinin icinde yok. Bu insanlar yurt disinda 500-600 euro kadar emeklilik ayligi alabiliyorlar. Türkiye`den ise 1000 TL kadar ellerine geciyor. Türkiye den calisarak emekli ayligi hakki kazanan milyonlarca insan calisabildigi halde, bu hakki yurt disindaki isci emeklilerine vermemenizi uygun bulmuyorum. BU insanlar sihhatli iseler. Calissinlar. LÜtfen cikarilacak bir kararname veya ufak bir degisiklikle bu konuyu cözüme kavusturursaniz sevinirim. K.K Tübingen Almanya

 17. Ben 1982 yilin 9cu sigortali ise basladim ve bundan sonra cesitli zaman diliminde calistim ve. 2006 ti senesinde bolanma talebinde bulundum ve 3.5 dolardan borclandim ve bu sene 6 tinci ayda aradaki bosluklarida borclandim ve ödedim ve 25 .8.2014 ememeklilik talebinde bulundum ve red geldi sebeini anlayamadim bulunmus oldugum sgk karabük 51 yasimi doldurmami istiyor bu ne kadar dogru beni aydinlatirsaniz memnun olurum saygilarim ile hatice kücük