Yurtdısında Yaşayan Türkiyeden Emekli Olmak

Yurtdısında Yaşayan Türkiyeden Emekli Olmak

SORU: Avustralya’da ve de Türkiye’de yaşıyorum. Yurtdışından emekli oldum. Türkiye’den de emekli olacağım. Emekli işlemleri yönünden sorunum yok, ancak diğer bazı endişelerim var.
1. Yurtdışından yaşam belgesi gönderirsem SGK bana ne zamana kadar ödeme yapar?
2. Türkiye’ye dönmemin bir süresi var mı?
3. Buradaki aylığımın bağlanması için yurda kesin dönüş yapmam şart mı?
4. Çifte vatandaşlık bir engel mi?
5. Vekilim buradaki maaşımı ne kadar süre çekebilir?
6. Avustralya ile Türkiye’nin bir anlaşması yok. Bir yerde, “6 aydan fazla yurtdışında kalanın ödemesi kesilecek” diye bir şey okudum. Böyle bir şey duydunuz mu? Buna benzer gizli tamimler var mı?

CEVAP: Değerli okurum, yurtdışı borçlanması yaparsanız ve emekli aylıklarınızı gerek siz gerekse de vekiliniz düzenli olarak bankadan çekerse, SGK’ya yaşam belgesi vermenize gerek yok. Yurtdışında kalmanızın bir süresi diye bir şey yok, sadece yurtdışına çıkıp 6 aydan fazla kalıp sonra Türkiye’ye dönerseniz, döndüğünüzden itibaren 3 ay içinde emeklilik işleminizi yapan SGK’ya, “Yurtdışında çalışmadım, işsizlik parası almadım, sosyal yardım almadım” diyerek yazılı beyanda bulunmanız gerekir. Yurtdışı borçlanmasıyla emekli olmak için yurda kesin dönüş yapmak şart, ama bu dönüş eşyalarını kamyona yükle Türkiye’ye gel demek değil. Yurtdışında çalışmıyorsanız, işsizlik parası almıyorsanız, sosyal yardım almıyorsanız, bu, yurda kesin dönüş anlamındadır.

Yurtdışı borçlanması ile emekli olmak için yurda kesin dönüş yapmak şart. Ama bu fiilen dönmek değil. Yurtdışında çalışmıyorsanız, işsizlik parası ve sosyal yardım almıyorsanız, bu kesin dönüş anlamındadır.

Ali TEZEL

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: , , ,
Bu yazı en son 09 Ocak 2015 tarihinde güncellenmiştir.

Konu hakkında yorumunuzu yazın


(e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır)

Yurtdısında Yaşayan Türkiyeden Emekli Olmak (3 Yorum)

  1. Merhaba hocam,ben Gemlik’ten Mustafa Özcan.Annem benden dolayı evde bakım maaşı alıyor,babam sigortadan emekli(malül),ben 1999 yılından beri engelli maaşı alıyordum 2013’ün haziran ayından beri alamıyorum.Ben çalışamayacak derecede engelliyim.Hiçbir yerde çalışmışlığım da yok.Annem babam ölünce bana kim bakacak?Kardeşlerim var ama belki bakarlar belki bakmazlar.Onun için evlenmek istiyorum ama evlenmek ve ev geçindirebilmek elimde maaş da yok ev de yok.Memleketteki arazileri satıp evde bakım maaşını iptal ettirip de isteğe bağlı sigortadan emekli olabilir miyim?Birde isteğe bağlı sigortayı tek seferde hepsini ödeyebilir miyim?Birde basamak ve derecelerine göre kaçar lira öderim ve ilk maaştan önce toplu para alırsam kaç lira alırım?

  2. Selamlar, alman-türk çifte vatandaşlık durumunda sağlıktan ne şekilde faydalandığımızı öğrenebilir miyim. Yoğun araştırma yapmama rağmen sağlıklı bir neticeye varamadım.

  3. merhaba, sonradan Türk vatandaşı oldum ve Türkiyede yaşıyor ve çalışıyorum, Iranda ödediğim ve geçirdiğim sigortalı yıllarım burada geçerli mi?
    2. soru raporlu olduğum sürenin parasını ne kadar sonra alabiliyorum?
    teşekkürler