Emekli Başvurusu Sorgulama


Emekli Başvurusu Sorgulama

Emeklilik başvurusunu yapılan günden itibaren vatandaşlar heyecanla sürecin nasıl gideceğinizi merak etmektedirler. Bu sebeple emeklilik başvuru aşamalarını takibini yaparak sürecin nasıl gittiğini emekli maaşınızın bağlanıp, bağlanmayacağını v.b işlemlerin detayları hakkında bilgi almak istiyorlar.

Bu sebeple emeklilik başvurunuzun son durumunu öğrenmek için yapabileceklerinizi sizlere detaylı olarak anlatacağız.

Emeklilik işlemleri süreci; ,Hizmetlerinizin geçtiği sigorta kollarına ve çeşidine göre farklılık gösterir. Birden fazla sigorta kolunda (4A,4B,4C) hizmetiniz varsa bu hizmet birleştirme işlemi yapılacak ve bu işlem genelde uzun sürdüğünden aylık bağlanma süresi uzayacaktır. İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük şehirlerde yoğunluktan dolayı emekli maaşı bağlanması işlemi biraz uzun sürebilmektedir. Genel olarak Emeklilik Tahsis İşlemleri 1 ile 3 ay arası sonuçlandırılmaktadır.

Emeklilik Başvurusunu Takip Etmek için;

1- Evrak kayıt sistemi ile emeklilik müracatınızın aşamalarını görebilirsiniz. Bunun için aşağıdaki bağlantıdan T.C Kimlik Numaranızla giriş yapmanız gerekmektedir.

2- e-Devlet Üzerinden 4A yada 4B yada 4C Emekli Aylık bilgisi sayfasını takip ederseniz eğer bu sayfadaki değişimler sayesinde emeklilik işlemlerinizin sonuçlanıp sonuçlanmadığını görebilirsiniz. Bunu nasıl gerçekleştirebileceğinizi yazımızda anlatacağız.

3- 4-C Emeklilik İşlemi evrak takibi işlemlerini e-Devlet aracılığıyla daha detaylı olarak takibinizi gerçekleştirebilirsiniz. Bu işlem için yazımızın devamından yönlendirmeler alabilirsiniz

4- Emeklilik başvurusu yaptığınız ilgili SGK Merkezini arayınız ve emeklilik tahsis servisini bağlamalarını rica ediniz. Görevli memura varide numaranızı ya da T.C kimlik numaranızı ileterek kendisinden en doğru bilgiyi alabilirsiniz.

Sırasıyla işlem yönlendirmelerini anlatmaya başlayalım;

T.C KİMLİK NO İLE BAŞVURU TAKİBİ

Herhangi bir şifre gerektirmeyen sadece T.C numaranız vasıtasıyla sorgulama yapabileceğiniz bu sistemde evrak hareketlerinizi görüntüleyebilirsiniz. Fakat resmi terimler ve çokta detaylı bilgiler yer almaması açısından kimi kullanıcılar tarafından işlevsel olduğunu düşünülmektedir. İşlemi gerçekleştirmek için aşağıdaki bağlantıya girerek kişisel bilgilerinizi girmeniz gerekmektedir.

T.C Kimlik No ile Başvuru Takibi için Tıklayınız

E-DEVLET EMEKLİLİK BİLGİ KAYIDINI KONTROL ETME

e-Devlet sistemi üzerinden emekli aylık bilgisi sayfasını başvurunu tarihinizden itibaren 15. günden itibaren ara ara ziyaret ederek maaşınızın bağlanıp bağlanmadığını görebilirsiniz. Evrak sorgulamanın dışında tavsiyemiz aylık maaş bilgileri sayfasını rutin olarak kontrol etmeniz yönündedir. Çünkü emekli maaşınız bağlandığı andan itibaren tüm bilgileri e-Devlet sistemine yansıyacaktır.

Bu sorgulamayı aşağıdaki sayfalar aracılığıyla yapabilirsiniz. Hangi kuruma bağlıysanız ona göre tercih yaparak e-Devlet sistemine giriş yapınız.

 

4-C EMEKLİLİK İŞLEMİ EVRAK TAKİBİ

4-C Emeklilik İşlemi evrak takibi işlemlerini e-Devlet aracılığıyla daha detaylı olarka takibinizi gerçekleştirebilirsiniz. Bu işlem için aşağıdaki bağlantıyı kullanınız.

4-C Emeklilik İşlemi Evrak Takibi için Tıklayınız

Ayrıca unutmayanız ki, bilgi edinme hakkınız her daim var. Bulunduğunuz ildeki SGK binasına gidip söz konusu başvuru ile ilgili bilgiyi detaylıca edinebilirsiniz.

yazar_sorusorEmeklilik Başvuru Takibi ile ilgili karşılaştığınız sorunları bize aşağıdaki form aracılığıyla sorularınızı ve görüşlerinizi iletebilirsiniz

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: , , , , ,
Bu yazı en son 06 Nisan 2018 tarihinde güncellenmiştir.

Konu hakkında yorumunuzu yazın


(e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır)

Emekli Başvurusu Sorgulama (586 Yorum)

 1. Emeklilik başvurusu yaptım

  Oğlum engelli yazmayı unuttum

  Sorun olurmu sistem bunu görebilirim yada bu durum maasimin düşük olmasına sebeb olurmu telefonla görüştüğümde sistemden otomatik olarak görülür dendi ama sizden de bilgi almak istiyorum yardimci olursaniz sevinirim

 2. 01/03/2019 müracaat tarihli emeklilik için maaşim ne zaman bağlanır bilgilendirirseniz memnun olurum teşekkür ederim

 3. Benim e devlet takibinde en son yazan emeklilik hizmetleri karar servisi ozet yazıyor açıklamada gereği vardır no verilmiş bu ne anlama geliyor

 4. Yonetici bey’e soruyorum; Bu mesaji yaziyorum ama hic umidim yok cevaplanacagina dair ama yine de sansimi denemek istiyorum; Mutlaka isleriniz cok yogundur, herkese cevap yazsak islerimizi nasil yapacagiz diyorsunuzdur, dogru da soyluyorsunuz. Biz de bu memleketin sade bir vatandasi olarak emeklilik gibi sosyal hakkimizin islemlerini tatmin edici bir sekilde sorgulayacagimiz bir yontem bulamadigimizi vurgulamak istiyorum. Dosyamin yaklasik 2 aydir Ulucanlar Sosyal Guvenlik merkezinde bekledigini goruyorum ama hangi asamadayim, ne zaman emekli olurum, gecikmeye ragmen emekliligimi hakettigim gunden itibaren maasimi alabilecek miyim? Boyle basit sorularimizi cevaplayabilseniz eminim bir cok problem cozulecektir.Telefonlar cevap vermiyor, internetteki bilgiler yetersiz. Butun bunlara ragmen benim hala inancim ve umidim var.

  • Tulin Hanım,

   Mesajınızı yeni görüyorum elimden geldiğince cevap veriyorum kullanıcılara. Emeklilik başvuruları bazı durumlarda geç sonuçlanıyor evet sizin 2 ay olmuş ve bu pek öngörülen bir süre değil. Öyle sanıyorum ki 4A-4B-4C farklı kurumlarda primleriniz var yahut farklı illerde çalıştığınız bunların toparlanması emeklilik servisi tarafından zaman alan konular. Eğer böyle bir durum söz konusu değilse konunun daha fazla üstüne gidebilirsiz. Normalde başvuru yaptığınız servisi ararsanız size gayet nazik şekilde emeklilik işlemlerinizin hangi aşamada olduğu hakkında bilgi veriyorlar ama malasef ki devlet kurumlarında bu telefona bakmama furyası başladı. Burada şikayet hakkınızı kullanabilirsiniz… Bimer’e SGK müdürlüğüne. Burada biliyorum sizin önceliğiniz emeklilik işlemlerinizin bir an önce sonuçlanması. Size önerim bağlı bulunduğunuz Sosyal Güvenlik Kurumu merkezi “Emeklilik Tahsis Servisine” giderek başvurunuzun durumunu bizzat sorun, soruşturun. Böyle bir imkanınız yoksa BİMER kanalı üzerinden durumu anlatır yazınızla SGK kurumuna dilekçe gönderin böylece muhatap bulacaksınız. Umuyorum ki işleriniz bir an önce yoluna koyulacaktır.

1 8 9 10