Emeklilik Başvurusu

Sponsorlu Bağlantılar

emeklilik başvuruSosyal Güvenlik Kurumu (SGK), emeklilik işlemlerinin hızlandırılması ve aylık bağlama sürelerinin kısaltılması için internetten online emeklilik başvurusu kabul etmeye, sigortalıya da SMS’le yanıt vermeye başladı.

SSK’lılar ve Bağkur’ lular bundan sonra emeklilik işlemlerini internet üzerinden yapacak ve başvurular hemen işleme alınacak.

SGK Emeklilik Başvurusu Nasıl Yapılır ?

 • Yeni sistemde internet üzerinden emeklilik talebi başvurusundan SSK ve Bağ-Kur’lular yararlanacak.
 • Alttaki bağlantıdan e-Devlet şifreniz ile giriş yaptıkdan sonra tahsis talep formu önünüze gelecektir. Formu doğru bir şekilde doldurarak emeklilik işlemlerinizi başlatabilirsiniz.

 

İnternetten Emeklilik Başvurusu Yapmak için Tıklayınız

 • Üstdeki bağlantıdan e-Devlet sitesine giriş yaptıkdan sonra “Kimliğimi Şimdi Doğrula” bağlantısına tıklayınız. Daha sonra “e-Devlet Şifresi” bölününü tıkladıkdan sonra “T.C. Kimlik No” ve “e-Devlet Şifrenizi” yazarak Emeklilik Başvurusu panelini görüntüleyebilirsiniz.

İnternet ortamından alınan talep belgesi, kurumda gelir veya aylık bağlamaya yetkili ilgili Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü/Merkezi Evrak Servisi’ne hemen gönderilecek. Kişilere ait işlemler de hemen başlatılacak.

Yazılı başvuru kalktı
SGK, emekli olmak ya da sürekli iş göremezlik geliri, ölüm geliri ile yaşlılık, malullük ve ölüm aylığı, yaşlılık ve ölüm toptan ödemesi ile evlenme ve cenaze ödeneği almak için bugüne kadar bizzat kuruma gelerek ya da vekiliyle yazılı başvuru yapmak zorunda olan SSK ve Bağ-Kur’lulara müjde verecek.

SGK’nın emeklilik aylığı bağlama veya diğer ödenek tahsis etme işlemleri, yasal olarak talep şartına bağlı. Bugüne kadar da sigortalı ve hak sahipleri söz konusu tahsis yardımlarından faydalanmak için ‘Tahsis Talep ve Beyan Taahhüt Belgesi’ ile SGK’ya doğrudan veya posta yoluyla müracaat etmek zorundaydı. Ancak SGK bir sistem değişikliğine giderek, SSK ve Bağ-Kur kapsamındaki sigortalı ve hak sahiplerinin bu belgeleri internet ortamında verebilmelerine olanak sağladı.

Emeklilik Başvurusu ile ilgili karşılaştığınız sorunları bize aşağıdaki form aracılığıyla sorularınızı ve görüşlerinizi iletebilirsiniz

Çalışan (4A)

 1. osman diyor ki:

  sgk dan 5852 günle tabandan yani göstergem 9475 ten aylık baglaanma oranı 100/63 diyor ama maaşımın ne oldugu yazılmamış ne kadar arlık alabilirim yardımcı olursanız sevinirim tşk.

 2. yasemin diyor ki:

  eşim 1968 doğumlu.1983 te ssk ya girişi olmuş ama gün gözükmüyor .1985 ten günler başlıyor.şu anda 9379 günü var.bu emekliliğini nasıl etkiler? 1 şahit bulup mahkeme açın diyorlar ne yapmalıyız?

 3. sedat Dere diyor ki:

  Malatya engelli erken emekli ver

 4. sema diyor ki:

  selamunaleykum.ben emekli icin basvurucam ama hicbir bilgim yok.ben 1978 dogumluyum.Tr hic calismadim.napmam gerek .yasdan ve çalışmamadan dolayı cok para odermiyim.asa yukarı??

 5. erak diyor ki:

  29 mart 2015 tarihinde yaş prim yıl vs. şartlarım tamamlanıp emekliliğe hak kazanıyorum.nisan 2008 den beri çalışmıyorum.e-devletten emeklilik için başvuru yapmaya çalışıyorum son çalıştığınız işyerinden işten ayrılış bildirgesi verilmesi lazım diyor.ayrıldığım yer çoktan verdik diyor.o belgeyi bulamıyor.ne yapmam lazım? sgk şubeden emeklilik için direkt başvuru yapılması lazım demişler şirkete doğrumudur?emeklilik için sgk ya 29 mart tan önce başvursam kabul edilir mi?

 6. mehmet diyor ki:

  1967 DOGUMLUYUM 1984 İŞE GİRİŞ 5750GUNUM VAR YÜZDE 58 OZURLÜ RAPORUM VAR NEZAMAN EMEKLI OLACAM BENI BİLGİLENDİRIRSENIZ SAYGILAR

 7. sebahat hergül diyor ki:

  1965 yılında ssk gırısım var.. 598 prım ödemişliğim ayrıca 1987 – 1992 süreleri arasında 2140 gün bagkur primi ödemişliğim var..1970-1974-1975-1982 doğumlu 4 cocuk sahıbıyım..
  EMEKLİ OLABİLMEM İÇİN NE YAPMAM LAZIM ?
  cevap sevırsenız cok sevınırım şimdiden teşekkürler …

 8. sami diyor ki:

  01.01.1969 dogumluyum babam 4 yas kucuk yazdirdi kimlikte aslen 1965 dogumluyum 20.02.1992 sigortaya giris tarihim 6483 is gunum var ne zaman emekli olabilurim .

 9. Enver Gündoğan diyor ki:

  İş yaşamıma 23.01.1989 da Emekli sandığı na tabi olarak başladım. Daha sonra SSK, kısa bir süre bağkur üyeliğinden sonra SSK’lı olarak devam ettim. Pirim gününü tamamladım. 15 Mart’ta yaş bekleme sürem doluyor. İnternetten başvurabilir miyim?

  • sahin diyor ki:

   Turkiye.gov.tr üzerinden Tahsis Talep ve Beyan taahhüt belgesini doldurarak başvurabilirsiniz.

 10. AHMET S diyor ki:

  sgk emeklilik dilekçesine yapılandırdığımız borcu 4 b borçlanma kısmına mı yazmalıyız…nasıl yazacağız…

 11. Ali diyor ki:

  “Tahsis Talep ve Beyan Taahhüt Belgesinin Verilmesi” sayfasında “tahsis talep türü” alanında emeklilik başvuru seçeneği görünmüyor. Ne seçilmesi gerekli?

 12. şeyma diyor ki:

  babam emeklilik dilekçesi verdikten sonra sigorta kapsamında hastahanelere gözükebilmek veya ilaç alabilmek için ne yapmamız gerekmektedir. çünkü eczanelerden ilaç almak istediğimizde borçlu gözüküyoruz ve sigorta kapsamında ilaç alamıyoruz . bunun bir yolu yok mudur veya babam emekli olasıya kadar bu durum böyle mi devam eder.

 13. mustafa bicer diyor ki:

  Şu an işsizlik ödeneği alıyorum emeklilik günüm de geldi Şubat ayinin 7 sinde emekli olacağım fakat sgk Şubat ayinin maaşını ödemeyeceği için Şubat ayının işsizlik ödeneğini alıp Şubat ayının son günü emeklilik dilekçemi vermek istiyorum. Bu durum bir sakınca doğurur mu?

 14. Ismet diyor ki:

  Benim 1986’den 1996′ a kadar toplam 1230 günüm var.
  Askerligimi 18 yaptim 1988’den 1990’a kadar.
  1996’dan itibaren yurtdisinda ikamet ediyorum, ne zaman emekli olabirim yada emekli olabilmem için ödeme yapmam gerekir mi?
  Saygilar!

 15. KELLECIOGLU diyor ki:

  Merhabalar 1986 yilinda ilk ssk li is baslama tarihim 05.06.1968 dogumluyum ne zaman emekli olabilirim? yaklasik ne kadar ödeme yapmama gerek? VE BUNU NASIL YAPABILIRIM NE ZAMAN MURAACAT EMEM GEREK.SAYGILAR

 16. gül diyor ki:

  emekli olurken işyerinden çıkış bildirgesini nasıl almamız gerekir tazminatımız yanmasın diye nasıl bir dilekçe yazmalıyız

 17. Tamer Denizci diyor ki:

  Bugün emeklilik için internetten Tahsis Talep ve Beyan Taahüt Belgesini doldurarak başvurdum.Dökümanın çıktısını aldım.Ancak bu başvurunun SGK ya ulaşıp ulaşmadığı, başvurumun dikkate alınıp alınmadığı ile ilgili hiç bir teyid veya geri dönüş alamadım.Başvurumu nasıl takip edeğim ile ilgili bilgi alabilirmiyim?

  • Yönetici diyor ki:

   Başvurunuz muhakkak işleme alınacaktır. SMS ile bilgi gelecek.

  • Latif diyor ki:

   Merhaba Tamer bey,
   Emeklilik için online başvuru yaparken Malüllük Aylığı mı yoksa Yaşlılık aylığını mı seçtiniz?

   Yönlendirilen sayfada Emeklilik kelimesinin esamesi okunmuyor. Biz emekli mi olacağız, Malül mü olacağız, yoksa Yaşlı mı olacağız? Devletimiz Emekliyi ne zaman tanıyacak?

 18. Nuray diyor ki:

  11.10.1965 dogum trhim ilk ise grs trhi 02.07.1990 18 ay askerlik ve 760 gün yurt dısi borclnmssi yptm 7537 gnm vr nzmn emkli olblrm smddn tsekkrlr…

 19. emine diyor ki:

  Annem 28.05.1965 doğumlu ssk girişi 14.06.1981. 1984 – 1987 – 1993 doğumlu 3 çocuğu var çocuklardan alacağı parayla ne zaman emekli olur.

 20. Necati diyor ki:

  Istanbul medeniyet Üniversitesi Göztepe hastahanesinde nöroloji randevu mu öğrenmek istiyorum

 21. ahmet diyor ki:

  e devletten başvururken formu doldurma noktasında bir hata yapmışım ve onayladığım için hiç bir şekilde düzeltme de yapamıyorum, kuruma gitsem e devletten yaptığım başvuruyu iptal edebilirler mi? ya da benzeri bir çözüm?

  • Yönetici diyor ki:

   Kuruma gidin hatalı başvuruda bulunduğunuzu bildirin başvurunuzu işlemden kaldırsınlar.

 22. sema diyor ki:

  internet ten emeklilik başvurusu yapmaya çalışıyorum fakat bilgileri doldurduktan sonra 3.aşamada şu anda hizmet vermiyoruz daha sonra tekrar deneyin hata mesajı çıkıyor 2 gundur bir çok kez denememe rağmen başvuruyu yapamadım.

 23. Behçet HİÇYILMAZ diyor ki:

  03.02.2015 günü günlerim ve yaşım doluyor. SGK ya emeklilik isteği dilekçemi aynı gün mü, bir sonraki gün mü vermeliyim? Ayrıca çalıştığım özel şirketten hangi gün çıkış almalıyım, alacağım belgeyi SGK ya ibraz etmelimiyim?
  Aynı şirkette SGDP li çalışmaya devam edeceğim. Giriş işlemlerimi 04.02.2015 den itibaren yaptırabilirmiyim.

 24. ahmet uğur diyor ki:

  1.3.2015 itibarı ile emeklik hakı doğacak olan eşim,gün dolmasını bekliyordu.çalışmıyor.Emeklik için 1.3.2015 tarihinden sonra mı,önce mi müracaat edilmeli ?

 25. roman diyor ki:

  04.02.2015 de emeklilik günüm doluyor ,işyerinden çıkalı bir yıl oldu ve İşden çıkış belgesi yinede isteniyormu ,internetten basvuru nasıl oluyor ve nasıl nereden takip edeceğiz.
  Emeklilik başvurusunu 05.02.2015 de yapacağım ,ilk maaş Şubattan itibaren mi bağlanacak ve ilk maaşımı ne zaman alırım.

  • Mert diyor ki:

   işten çıkış belgesi vermenize gerek yok,zaten işten cıkarken verilmiştir.İnternetten başvuru e devlet üzerinden oluyor.İlk maaşınız ise başvuru tarihini takip eden ay başı yanı 1.3.2015 den itibaren bağlanacak.Ortalama maaş bağlama süresi ise 1-3 ay arası oluyor.

 26. Elif diyor ki:

  Merhaba,

  Ben sigortamın kalan kısmını isteğe bağlı ödedim. Sistemde işverenden ayrılış belgesi istiyor. Doğal olarak benim bir işverenim yok. Bu durumda ne yapacağım?

  • Yönetici diyor ki:

   Elif Hanım,

   Bu durumda işten ayrılış bildirgesi olmadan emeklilik başvurusu yapabileceksiniz.

 27. sahin diyor ki:

  internetten basvuru nasıl oluyor,başvurduğumuza dair ne gibi bir belge çıktısı alabiliyoruz

 28. selvet kozan diyor ki:

  Emeklilik için dilekçe vermiştim.ancak işyerinden cikisimi yaptirmadim henüz , bunun bir sikintisi olurmu

 29. selamet diyor ki:

  sgk ya emeklılık dılekcesı vermek ıcın ıs yerınde bır belge almam gerekıyormu tesekkurler

Konu İle İlgili Yorum Yaz