Emeklilik Başvurusu

emeklilik başvuruSosyal Güvenlik Kurumu (SGK), emeklilik işlemlerinin hızlandırılması ve aylık bağlama sürelerinin kısaltılması için internetten online emeklilik başvurusu kabul etmeye, sigortalıya da SMS’le yanıt vermeye başladı.

SSK’lılar ve Bağkur’ lular bundan sonra emeklilik işlemlerini internet üzerinden yapacak ve başvurular hemen işleme alınacak.

SGK Emeklilik Başvurusu Nasıl Yapılır ?

 • Yeni sistemde internet üzerinden emeklilik talebi başvurusundan SSK ve Bağ-Kur’lular yararlanacak.
 • Alttaki bağlantıdan e-Devlet şifreniz ile giriş yaptıkdan sonra tahsis talep formu önünüze gelecektir. Formu doğru bir şekilde doldurarak emeklilik işlemlerinizi başlatabilirsiniz.

 

İnternetten Emeklilik Başvurusu Yapmak için Tıklayınız

 • Üstdeki bağlantıdan e-Devlet sitesine giriş yaptıkdan sonra “Kimliğimi Şimdi Doğrula” bağlantısına tıklayınız. Daha sonra “e-Devlet Şifresi” bölününü tıkladıkdan sonra “T.C. Kimlik No” ve “e-Devlet Şifrenizi” yazarak Emeklilik Başvurusu panelini görüntüleyebilirsiniz.

İnternet ortamından alınan talep belgesi, kurumda gelir veya aylık bağlamaya yetkili ilgili Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü/Merkezi Evrak Servisi’ne hemen gönderilecek. Kişilere ait işlemler de hemen başlatılacak.

Yazılı başvuru kalktı
SGK, emekli olmak ya da sürekli iş göremezlik geliri, ölüm geliri ile yaşlılık, malullük ve ölüm aylığı, yaşlılık ve ölüm toptan ödemesi ile evlenme ve cenaze ödeneği almak için bugüne kadar bizzat kuruma gelerek ya da vekiliyle yazılı başvuru yapmak zorunda olan SSK ve Bağ-Kur’lulara müjde verecek.

SGK’nın emeklilik aylığı bağlama veya diğer ödenek tahsis etme işlemleri, yasal olarak talep şartına bağlı. Bugüne kadar da sigortalı ve hak sahipleri söz konusu tahsis yardımlarından faydalanmak için ‘Tahsis Talep ve Beyan Taahhüt Belgesi’ ile SGK’ya doğrudan veya posta yoluyla müracaat etmek zorundaydı. Ancak SGK bir sistem değişikliğine giderek, SSK ve Bağ-Kur kapsamındaki sigortalı ve hak sahiplerinin bu belgeleri internet ortamında verebilmelerine olanak sağladı.

Emeklilik Başvurusu ile ilgili karşılaştığınız sorunları bize aşağıdaki form aracılığıyla sorularınızı ve görüşlerinizi iletebilirsiniz

Çalışan (4A)

 1. arif baştürk diyor ki:

  Sayın yetkili,
  yukarıda verdiğiniz bilgiler doğru değil.
  e-devlet üzerinden nasıl emekli başvurusu yapılıyor.
  sözünü ettiğiniz tahsisi formu veya emeklilik başvurusu ile ilgili herhangi bir bilgi yok.
  lütfen bu konuda bana bilgi veriniz.
  şimdiden çok teşekkür ederim.

  • Yönetici diyor ki:

   Arif Bey,

   Verdiğimiz bilgilerin doğruluğunun arkasındayız. Konuda yazan adımları doğru bir şekilde uygularsanız emeklilik başvurusu yapabilirsiniz. Tabi bunun için ilgili bağlantıdan e-Devlet sistemenine giriş yapamanız gerekmektedir.

 2. salih kendirli diyor ki:

  1994 bağkur girişim 14 yıl 9 ay 15 gün bağkur ödedim 1400 gün de sigortam var çalışmaya devam ediyorum 1965 doğumluyum nezaman emekli olurum

 3. mevlut diyor ki:

  1998 kasimda askere gittim 18 ay ASKERLİĞİMİ yaptim askere gitmeden önce sigortam yoktu 2002 ki 7 ayi da sigortalı ise girdim su an 4100 günlük sigortam var askerlik borclanmasini odesem sigorta baslangicim geriye çekerek 15 yil 3600 günden yararlanıp is yerinden kidem tazminatimi alabilirmiyim yani kendi isteğimle ayrilcam isten bu konuyla ilgili bir bilgi verirseniz memnun olurum simdiden teşekkürlerimi sunarim iyi gunler

 4. Uğur diyor ki:

  İnternetten başvuru ile tahsis talep formumu doldurdum. Şimdi neyi beklemeliyim? Yapmam gereken başka işlemler var mı?

 5. HASAN KORKMAZ diyor ki:

  İYİ AKŞAMLAR

  E-DEVLET KULLANARAK EMEKLİ DİLEKÇESİNE ULAŞMAK İSTİYORUM AMA AÇILMIYOR

  YÖNLENDİRMENİZİ RİCA EDİYORUM

 6. D.er diyor ki:

  sayfadan edeveltten emeklilik basvurusunda seccenekler de yok ? sadece:
  cenaze odenelkyaşlılık falan var emeklilik nereden giriliyor yardm olur musunu zsayfa yoneticimiz :)
  teşekkurler..

Konu İle İlgili Yorum Yaz