Emeklilik Başvurusu

Sponsorlu Bağlantılar

emeklilik başvuruSosyal Güvenlik Kurumu (SGK), emeklilik işlemlerinin hızlandırılması ve aylık bağlama sürelerinin kısaltılması için internetten online emeklilik başvurusu kabul etmeye, sigortalıya da SMS’le yanıt vermeye başladı.

SSK’lılar ve Bağkur’ lular bundan sonra emeklilik işlemlerini internet üzerinden yapacak ve başvurular hemen işleme alınacak.

SGK Emeklilik Başvurusu Nasıl Yapılır ?

 • Yeni sistemde internet üzerinden emeklilik talebi başvurusundan SSK ve Bağ-Kur’lular yararlanacak.
 • Alttaki bağlantıdan e-Devlet şifreniz ile giriş yaptıkdan sonra tahsis talep formu önünüze gelecektir. Formu doğru bir şekilde doldurarak emeklilik işlemlerinizi başlatabilirsiniz.

 

İnternetten Emeklilik Başvurusu Yapmak için Tıklayınız

 • Üstdeki bağlantıdan e-Devlet sitesine giriş yaptıkdan sonra “Kimliğimi Şimdi Doğrula” bağlantısına tıklayınız. Daha sonra “e-Devlet Şifresi” bölününü tıkladıkdan sonra “T.C. Kimlik No” ve “e-Devlet Şifrenizi” yazarak Emeklilik Başvurusu panelini görüntüleyebilirsiniz.

İnternet ortamından alınan talep belgesi, kurumda gelir veya aylık bağlamaya yetkili ilgili Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü/Merkezi Evrak Servisi’ne hemen gönderilecek. Kişilere ait işlemler de hemen başlatılacak.

Yazılı başvuru kalktı
SGK, emekli olmak ya da sürekli iş göremezlik geliri, ölüm geliri ile yaşlılık, malullük ve ölüm aylığı, yaşlılık ve ölüm toptan ödemesi ile evlenme ve cenaze ödeneği almak için bugüne kadar bizzat kuruma gelerek ya da vekiliyle yazılı başvuru yapmak zorunda olan SSK ve Bağ-Kur’lulara müjde verecek.

SGK’nın emeklilik aylığı bağlama veya diğer ödenek tahsis etme işlemleri, yasal olarak talep şartına bağlı. Bugüne kadar da sigortalı ve hak sahipleri söz konusu tahsis yardımlarından faydalanmak için ‘Tahsis Talep ve Beyan Taahhüt Belgesi’ ile SGK’ya doğrudan veya posta yoluyla müracaat etmek zorundaydı. Ancak SGK bir sistem değişikliğine giderek, SSK ve Bağ-Kur kapsamındaki sigortalı ve hak sahiplerinin bu belgeleri internet ortamında verebilmelerine olanak sağladı.

yazar_sorusor Emeklilik Başvurusu ile ilgili karşılaştığınız sorunları bize aşağıdaki form aracılığıyla sorularınızı ve görüşlerinizi iletebilirsiniz.

Çalışan (4A)

 1. Ahmet oğuz çavuşoğlu diyor ki:

  İşe giriş:SSK 20/11/1985 4600 gün SSK,1400 gün ( 1989-2003)bağkurpirimi ödeyip ara verdim.Mart 2015 itibariyle tekrar bağkurlu oldum.ne zaman emekli olurum.D.tarihi 27/12/1967

 2. nuriye diyor ki:

  emekli müracaat açılmıyor. nasıl müracaat edeceğim.

 3. okan diyor ki:

  25,11,1979 doğumluyum (erkek) ilk işe giriş tarihim 12,05,1998 şuanda 2215 gün sigorta pirimim var ayrıca 1591 gün bağkurum var % 41 işitme kaybım var internetten hesapladığımda 13,11,2016 da 4080 gün ile emekli olabilicemi gösteriyo sgk ya gittiğimde ise 800 gün sgk pirimi ödemem gerektği ve hatta askerlik borçlanması bile yapamıycam söyleniyo şimdi sizden ricam hangi tarihte emekli olabilirim ve askerlik borçlanmasını sgk’dan emekli olmak için kullanmanın bir yolu varmı

 4. MEHMET diyor ki:

  31.01.2016 tarihi itibariyle 8800 gün 4-a, 2300 gün 4-b ve 360 gün 4-c sigortalılık sürelerine istinaden e-devlet üzerinden emeklilik başvurusu yapmak istedim, çalıştığım işyeri e-bildirge ile işten ayrılış belgesini sgk ya verdi, ancak 31.01.2016 tarihinde e-devlet üzerinden TAHSİS TALEP VE TAAHHÜT belgesini veremedim, sistem şu anda hizmet veremiyoruz daha sonra tekrar deneyin uyarısı verdi, pek çok kez denememe rağmen olmadı, SGK Yönetmeliğine göre 31.01.2016 tarihi hafta sonu tatiline denk geldiği için ayın ilk günü verilebileceği hususunu dikkate alarak, 01.02.2016 tarihinde beyannameyi acele posta servisi ile ilgili sosyal güvenlik kurumuna gönderdim, evrak 02.02.2016 tarihinde sgk ya teslim edildi, daha sonra ilgili sgk bana dönüş yaparak şubat ayı itibariyle başvuru yaptığımı ve emeklilik hakkımın mart ayından geçerli olacağını bildirdi, bende e-devletten sistem problemi nedeniyle müracaat edemediğimi, yönetmelikte böyle bir hüküm bulunduğunu hatırlatmama rağmen bu talebim hususunda pek olumlu yaklaşım olmadığını gördüm, verdiğim bu bilgiler doğrultusunda benim başvuru tarihime göre şubat ayından itibaren emekliliğe hak kazanıp kazanamadığım hususunda bilgilendirme yapabilirseniz memnun olurum. Saygılarımla
  Mehmet KARAMAN

 5. barış yirmibeş diyor ki:

  iyi günler , ben 5.10.1998 dan beri ssk.lı olarak çalışıyorum
  % 40 engelliyim internette arattığımda 55 yaşında emekli olacaksınız gibi bir bilgi gördüm ama benim hesaplarıma göre gelecek kasımda emekli olmam gerekiyor .Bilgi verirseniz çok sevinirim iyi çalışmalar.

 6. özlem yücel diyor ki:

  emeklilik başvurusu yapmak istiyorum ancak verilen linkden girdiğimde “şu an hizmet veremiyoruz” mesajı çıkıyor sürekli. yazılı olarak mı başvurmalıyım, sürekli denemeli miyim? çok teşekkürler.
  ssk no: 340018912569

 7. hatice altıok diyor ki:

  internet üzerinden emeklilik başvurusunda bulum fakak “Şu anda hizmet veremiyoruz.Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.”
  diye bi hata alıyorum. ne yapmam lazım

 8. idris pacali diyor ki:

  Almanyada su anda calisiyorum turkiyeden emekli olurdam
  emekli masi alablirmiyim

  • Solo diyor ki:

   Hayır alamazsınız. Tr de emekli maaşı alabilmek için yurtdışında hiç bir şekilde calışamazsınız.

 9. fatma diyor ki:

  hizmet veremiyoruz uyarısı…başvuru yapamıyoruz

 10. fatma diyor ki:

  e devletten sayfa açılmıyor…başvuru yapılmıyor (emeklilik için )

 11. Cezmi Ercan Ulaş diyor ki:

  Emekliliğim geldi. Yaşım, primim doldu. Bir yerde part time çalışıyorum, 14 gün sigortam yatıyor. Bu durumda emekli olabilir miyim?

 12. adem diyor ki:

  1000 günlük sigortam var 52 yaşındayım borçlanarak emekli olabilirmiyim

 13. fahri diyor ki:

  ssk 5109. bağkur 4262 günüm var. ssk giriş tarihim 22.10.1983. bu şartlar altında ne zaman emekli olabilirim?

 14. naci sözer diyor ki:

  20-12-1991 girişliyim 25 yıl pirim dolunca kaç yaşında emekli olurum

 15. Raziye onur diyor ki:

  İlik kanseri yim 1999 ssk başlangıcı var 2107 gün prim günüm var emekli olabilmek için nasıl bir yol izlemeliyim

Konu İle İlgili Yorum Yaz