GSS Borç Sorgulama

Bilindiği üzere 1/1/2012 tarihinden itibaren zorunlu genel sağlık sigortası uygulamasına geçilmiştir. Üzerine uzun yıllar geçmiş olmasına rağmen sistem tam olarak oturmamış vatandaşlara Genel Sağlık Sigortası net olarak anlatılamamış görünüyor. Halen vatandaşların büyük bir kısmının borcu olup olmadığından haberi bulunmamaktadır.

Kaleme aldığımız bu yazıda gss borç sorgulama işlemini nasıl gerçekleştirebileceğinize dair detaylı bilgiler aktarmaya çalışacağız.

GSS Borç Sorgulama

GSS olarak bildiğiniz Genel Sağlık Sigortası borç sorgulama ekranına internet üzerinden ulaşıp borcunuzu sorgulayabilirsiniz. Hatta borcunuzu internetten üzerinden kredi kartınızla ödeyebilirsiniz.

Detayları yazının devamından erişerek borcunuzu öğrenebilirsiniz.

 

GSS Borç Sorgulaması İşlemini Nasıl Yapabilirim?

İnternet üzerinden 2 farklı yöntemle sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

 • SGK’nın online tahsilat sitesi aracılığıyla;
 • e-Devlet sistemine giriş yaparak;

SGK Online Tahsilat Borç Sorgulaması

Öncelikle kimlik doğrulaması için e-Devlet sayfasına yönlendirileceksiniz. Bu sayfayı geçtikten sonra SGK online tahsilat sayfası açılacaktır.

Açılan pencerede “Sorgu Türü” bölümünden “Diğer Ödemeleri” seçin daha sonraki form alanında yer alan “Sorgu Tipi” bölümünden “GSS 6824 PRİM TAHSİLATI” seçin. Daha sonra T.C kimlik numaranızı girerek borç sorgula butonuna basmanuz yeterli olacaktır.

GSS Borç Sorgulaması için Tıklayınız

GSS BORÇ SORGULAMA

e-Devlet GSS Borç Sorgulama

e-Devlet sistemi ile GSS borç sorgulama işlemini vakit kaybı olmadan daha pratik bir şekilde yapabilirsiniz. Bu yöntemi tavsiye ederiz. Yapmanız gereken aşağıdaki buton üzerinden e-devlet sistemine kişilel bilgilerinizle giriş yaptıktan sonra geçmişten bugüne ayrıntılı olarak gss prim borçlarınızı görüntüleyebilirsiniz.

 • e-Devlet sistemine giriş için T.C Kimlik No ve e-Devlet şifrenizi giriniz.

e-Devlet GSS Borç Sorgulaması için Tıklayınız

Genel Sağlık Sigortası Borcum Var

01.01.2012 tarihine kadar GSS’ye bir biçimde dâhil olanlar dahil oluncaya kadar geçecek süre için GSS ödemeseler de ondan sonrası için prim borçları birikmeye başlayacak.

Bir kere GSS’li olarak tescil olduktan sonra ‘Hastaneye de gitmeyeceğim GSS primi ödemeyeceğim” demekle GSS priminden kurtulamaz, yıllar sonra da olsa başvurunuz halinde geçmiş yıllardaki prim borçlarınızı da gecikme zam ve faiziyle ödemek zorunda kalırsınız.

Genel Sağlık Sigortası kapsamında sağlık hak sahiplikleri genel sağlık sigortalılıklarının tescilini izleyen süreçte başvuruya bağlı olmaksızın SGK sistemince oluşturulacak.

Kimlerin borçlarını nasıl ve hangi şartlar altında sildirebileceğini öğrenmek için GSS Borç Sildirme sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

yazar_sorusorGSS Borç Sorgulama sayfasında karşılaştığınız herhangi bir sorun olursa bize aşağaki yorum alanından iletebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: , , , ,
Bu yazı en son 19 Nisan 2018 tarihinde güncellenmiştir.

Konu hakkında yorumunuzu yazın


(e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır)

GSS Borç Sorgulama (1.332 Yorum)

 1. İş yerim vardı Bağ-Kur’lu idim kapattım şimdi bundan nasıl faydalanabilirim gss den başvuru nasıl yapılacak

 2. Ben 657 sayılı memur emeklisiyim. 78.20 tl. Genel sağlık sigortası borcun var mesajı geliyor. Ben bu memlekete 28 sene memur olarak hizmet ettim. Devletimde sigortamı primlerimi ödedi ve emekli etti. Ne oluyor beyler bu ne borcu. Herkes görevini adam gibi yapsın. Beni daha fazla konusturmayin. Cevap bekliyorum.

 3. 2 ay sigortalı çalıştım ama gss primleri devam etti şimdi sigortalı değilim o 2 aylık primi ödemek zorundamıyım değilsem ne yapabilirim bilgilendirirseniz sevinirim

 4. genel sağlik sigortasi borcumu taksitlendirebilirmiyim, en fazla kac taksit oluyor. taksitlendirme icin nereye başvurmam gerekiyor,

 5. İsterlerse 5 bin isterlerse 15 bin borç biriksin ölüm çıksın ki bu devlete 5 kuruş ödemeyeceğim. GSS tamamen haksızdır, bugün, yarın, 2 yıl bilemedin 3 yıl sonra tamamen ortadan kaldırılacak diye düşünüyorum.

 6. Gss prim de sorgulayınca çıkmıyor ama
  GSS 6824 PRİM TAHSİLATI bölümünden yapınca 58 tl çıkıyor ne yapmalıyım

  • Hüseyin bey,

   Birikmiş tüm GSS borçlarınızı GSS 6824 PRİM TAHSİLATI bölümünden görüntüleyebilir ve ödeme yapabilirsiniz.

  • Sorgulama yaptığınız sayfada ödeme ekranı var. Kredi kartı ile ödeyebilirsiniz yahut bankadan ödeme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

 7. Oğlum haziran ayında mezun oluyor masimdan kesinti yapılmamalı bilginize arz ederim

1 19 20 21