İşten Ayrıldıktan Sonra SSK Ne Kadar Geçerli


Eğer son bir yılda 90 gün ve üzeri priminiz yatmışsa 100 gün muayeneden, eczaneden yani sağlıktan yararlanabilirsiniz, fakat 90 günden azsa eğer sadece 10 gün yararlanabilirsiniz. Yazımızın devamında İşten Ayrıldıktan Sonra SSK Ne Kadar Geçerli konuna ilişkin detaylı bilgileri size aktaracağız.

İşten Ayrıldıktan Sonra SSK Ne Kadar Geçerli

İşsiz kalanlar devletin sağlık hizmetlerinden belli bir süre prim ödemeden yararlanabiliyor. Ancak sürecin sonunda gelir testini yaptırmak çok önemli. İşsiz kalınan süreler içerisinde test yaptırmayanlar ayda 245 TL’lik cezayla karşı karşıya kalıyor.

Sağlıktan yararlanma süreleri bittikten sonra herhangi bir yerde/herhangi bir işte çalışmazlarsa sağlık yardımlarından devam edebilmek için genel sağlık sigortası kaydı için Sosyal Güvenlik Kurumuna başvurmaları ve genel sağlık sigortası primlerini kendilerinin ödemesi zorunluluğu bulunmaktadır. Kurumca belirlenecek test yöntemleri ve veriler kullanılarak tespit edilecek aile içindeki gelirin kişi başına düşen aylık tutarı asgari ücretin üçte birinden az olanların ise genel sağlık sigortası primi devlet tarafından ödenir.

Sağlık Yardımından Yararlanma Süresi

Yürürlükte olan 5510 sayılı kanuna göre, SGK lı işten ayrıldığı tarihten geriye doğru bir yıl içinde;

30 günü varsa 10 gün,

90 gün prim ödemesi varsa; İşten ayrıldığı tarihten sonra, 10+90=100 gün sağlık yardımından faydalanabilir.

Aile Fertleri de Sağlıktan Yararlanabilir mi?

Yukarıdaki şartları sağladığınız takdirde ya da başka bir şekilde sağlıktan yararlandığınız sürece bakmakla yükümlü olduğunuz aile fertleri de (çocuk, eş) sağlıktan yararlanabilirler.

SORU: 15 yıldır çalışıyorum. İşten ayrılırsam, sağlık hizmetlerinden eşim ve çocuğum ne kadar süre yararlanabilir? Ne yapmam gerekir? Ayşenur Özge

CEVAP: İşinizden ayrıldığınız tarihten itibaren 10 gün sağlık yardımı alabilirsiniz. Ayrıca sigortalılık niteliğini yitireceğiniz tarihten (işten ayrıldığınız tarihi takip eden 10 günden) geriye doğru bir yıllık süre içinde 90 gün prim ödemeniz varsa (olduğu anlaşılıyor) 90 gün daha sağlık yardımı alabilirsiniz. Toplam olarak 99 gün sağlık yardımı almanız mümkün.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 6 Ocak 2015

Konu hakkında yorumunuzu yazın

İşten Ayrıldıktan Sonra SSK Ne Kadar Geçerli (40 Yorum)

  1. Ben herkesin bilmediği bi durumla karşılaştığımı düşünüyorum.
    Ben önceki işimden 4 ay çalışıp ayrılmıştım. 99 günlük sağlık hizmeti süreyi kullandım yeni bir iş bulana kadar.
    Sonra yeni iş buldum ve bundan 70 gün sonra ayrıldım.
    Geriye doğru yıl olarak baktığımda prim olarak 90 günü aşmış oluyorum. Fakat son çalıştığım yer olarak bakarsak eksik kalıyor. Ben bu 99 günlük sağlık hizmetinden tekrar yararlanabiliomuyum? Önemli bir rahatsızlığım var ve yararlanamıyorsam eğer ne yapabilirim?