Muayene Katılım Payı Sorgulama


Muayene Katılım Payı sorgulama

Muayene Katılım Payı bir başka değişle hastane muayene borcu sorgulama işlemlerini e-Devlet üzerinden pratik bir şekilde yapabilirsiniz. Bugün kü yazımızda bu işlemi nasıl yapacağınıza dair detaylı bilgiler vereceğiz.

Muayene Katılım Payı Nedir ?

Uzun zamandır beri işlemde olan muayene katılım payı uygulamasına vatandaş tam olarak alışmış durumda değil. Eczanelerden ilaç almaya giderken %20 ilaç parasının yanında geçmiş dönemde muayene oldukları branş ait borçları eczacı tarafından tahsil edilen bedele muayene katılım payı deniliyor.

Sigortalılar ve hak sahiplerinden SGK’nın karşıladığı muayene bedeli karşılığında gidilen sağlık kurumunun niteliğine göre bir katılım payı alınmakta.
Eğer hasta;

  • İkinci ve üçüncü basamak resmi sağlık hizmeti sunucularında, başka bir deyişle üniversite hastaneleri, dal hastaneleri, eğitim ve araştırma hastaneleri gibi kapsamlı hastanelerde muayene olmuşsa 5 TL,
  • Özel sağlık hizmet sunucularında muayene olmuşsa ise 12 TL,

Muayene katılım bedeli uygulanıyor. Ayrıca acil olmadığı halde acil servislerde olunan muayenelere de muayene katılım bedeli uygulanıyor.

Sağlık hizmeti sunucularında yapılan muayene sonucunda oluşan ve eczanelerce kişilerden tahsil edileceği belirtilen ayakta tedavide hekim ve diş hekimi muayenesi katılım payları kişilerin reçete ile eczaneye ilk müracaatında kişilerden tahsil edilmekte.

Muayene Katılım Payı Sorgulama

Hastane borcunuzu öğrenmek için e-Devlet sisteme giriş yapmanız gerekmektedir. Bunun için yapmanız gereken adımlar aşağıda sıralanmaktadır. T.C kimlik numaranız ve mevcut e-Devlet şifrenizle aşağıdaki bağlantıdan sisteme giriş yapınız. Sistem sizi direk geçmişde muayene olduğunuz bölümleri ve borcunuzu ekrana yansıtacaktır.

Hastane Muayene Borcu Sorgulaması için Tıklayınız

e-Devlet şifreniz yoksa eğer size en yakın PTT Şubesinden e-Devlet şifrenizi 2 TL karşılığında temin edebilir ve hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.

Muayene Katılım Payı Sorgulama

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 25 Kasım 2014

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Muayene Katılım Payı Sorgulama (2 Yorum)

  1. Ben sigortasızım ve hamileyim ultrason fiyatı ve doğum fiyatı ne kadar acaba çok acil kaldırcak durumum yok

  2. Ben hastaneye 5 6 kez muayene oldum ama ilaç ları almadım bana hastane muayene zam yapar mı ? SGK lıyım