Muayene Katılım Payı Sorgulama

Muayene Katılım Payı sorgulama

Muayene Katılım Payı bir başka değişle hastane muayene borcu sorgulama işlemlerini e-Devlet üzerinden pratik bir şekilde yapabilirsiniz. Bugün kü yazımızda bu işlemi nasıl yapacağınıza dair detaylı bilgiler vereceğiz.

Muayene Katılım Payı Nedir ?

Uzun zamandır beri işlemde olan muayene katılım payı uygulamasına vatandaş tam olarak alışmış durumda değil. Eczanelerden ilaç almaya giderken %20 ilaç parasının yanında geçmiş dönemde muayene oldukları branş ait borçları eczacı tarafından tahsil edilen bedele muayene katılım payı deniliyor.

Muayene Katılım Payı Sorgulama

Sigortalılar ve hak sahiplerinden SGK’nın karşıladığı muayene bedeli karşılığında gidilen sağlık kurumunun niteliğine göre bir katılım payı alınmakta. 2018 yılı için geçerli rakamlar şöyle…
Eğer hasta;

 • Devlet hastanelerinde muayene olmuşsa ise 6 TL,
 • İkinci ve üçüncü basamak resmi sağlık hizmeti sunucularında, başka bir deyişle üniversite hastaneleri, dal hastaneleri, eğitim ve araştırma hastaneleri gibi kapsamlı hastanelerde muayene olmuşsa 7 TL,
 • Özel sağlık hizmet sunucularında muayene olmuşsa ise 15 TL,

Muayene katılım bedeli uygulanıyor. Ayrıca acil olmadığı halde acil servislerde olunan muayenelere de muayene katılım bedeli uygulanıyor.

Sağlık hizmeti sunucularında yapılan muayene sonucunda oluşan ve eczanelerce kişilerden tahsil edileceği belirtilen ayakta tedavide hekim ve diş hekimi muayenesi katılım payları kişilerin reçete ile eczaneye ilk müracaatında kişilerden tahsil edilmekte.

Muayene Katılım Payı Sorgulama

Hastane borcunuzu öğrenmek için e-Devlet sisteme giriş yapmanız gerekmektedir. Bunun için yapmanız gereken adımlar aşağıda sıralanmaktadır. T.C kimlik numaranız ve mevcut e-Devlet şifrenizle aşağıdaki bağlantıdan sisteme giriş yapınız. Sistem sizi direk geçmişde muayene olduğunuz bölümleri ve borcunuzu ekrana yansıtacaktır.

Hastane Muayene Borcu Sorgulaması için Tıklayınız

e-Devlet şifreniz yoksa eğer size en yakın PTT Şubesinden e-Devlet şifrenizi 2 TL karşılığında temin edebilir ve hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.

ÖDEME NASIL ALINIYOR?

Muayene katılım payı;

 • Çalışan iseniz ilaç alırken eczane tarafından tahsil edilir.
 • Eğer emekli iseniz emekli maaşınızdan otomatik kesilir.
Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: , , , , , ,
Bu yazı en son 05 Nisan 2018 tarihinde güncellenmiştir.

Konu hakkında yorumunuzu yazın


(e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır)

Muayene Katılım Payı Sorgulama (12 Yorum)

 1. benden bakılanların muayene katılım payını nasıl öğrenebilirim eşim ve çocuklarımın

  • Eşinizin ve çocuklarınızın e-Devlet bilgileriyle ilgili bağlantıdan giriş yaparak kontrol edebilirsiniz.

  • Eğer aile bireylerine ait e-Devlet şifresi ile sisteme giriş yaparsanız muayene ücretlerini görüntüleyebilirsiniz.

 2. banada aynısı oldu.2015 yılından borç çıktı.halbuki 2016 nin sonunda ilaç almıştım ve borçları ödemiştim.eminim bizim gibi milyonlar vardır.tekrar tekrar ödeme yapan.

 3. Hastane muayene ucretleri zamani neye gore belileniyor
  Ben 3 senedir oglumu kontrole goturuyorum surekli de eczaneden ilac aldigim icin ucretlerini oduyorum ama son seferinde 3 yil oncesine ait muayene ucreti cikti .eczaneci bunu biz belirlemiyoruz abla hastane ucreti daha yeni sisteme yansitmis dedi. Boyle bi sacmalik var mi….Bu ucretler istege bagli yapilsa da biz de boyle suprizlerle karsilasmasak….

  • Ben bu muayene katılım payı ücreti başladığından beri eczaneden ödediğim ücretin detaylı dökümünü alıp saklıyorum ve son 3-4 ayda aldığım reçeteler sırasında Demet hanımın da dediği gibi her seferinde 2013 yılına ait ödenmemiş muayene katılım ücreti çıktı ilacı alabilmek için her seferinde bu ödemeyi yaptım fakat eve gelip daha önce ödediğim dökümlerle karşılaştırdığımda daha öncesinde benden ücreti alınmış olan muayenelerin tekrar ücretinin alındığını gördüm. Şimdi internette benim gibi mağdur olanlar var mıdır diye araştrıyorum, ne yapılabilir, kime başvurulabilir diye. Herkesin ödemelerini takip etmesinde fayda olduğunu düşünüyorum muhtemelen yazılımsal bir hata var sistemlerinde ve durumun farkında olmayan da bir çok insan olabilir.

 4. Ben sigortasızım ve hamileyim ultrason fiyatı ve doğum fiyatı ne kadar acaba çok acil kaldırcak durumum yok

 5. Ben hastaneye 5 6 kez muayene oldum ama ilaç ları almadım bana hastane muayene zam yapar mı ? SGK lıyım