Provizyon Sorgulama

Provizyon Nedir

Sağlık Provizyon Aktivasyon Sistemi yani SPAS; SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı’nın tek çatı altında birleşmesinden sonra, üç ayrı kuruma bağlı sağlık yardımı hak sahipliği işlemlerinin tek bir program üzerinden yürütülmesi amacıyla 2012 yılı Ocak ayında hayata geçmiş bir yazılım uygulaması (bilgisayar programı) olup  bu program ile bütün genel sağlık sigortalıları ve bunların bakmakla yükümlü olduğu kişilerin sağlık aktivasyon işlemleri, kişilerin Sosyal Güvenlik Kurumu müdürlüklerine başvurmalarına gerek kalmadan, tek bir program üzerinden otomatik olarak sistem tarafından yürütülmektedir.

Genel Sağlık Sigortası kapsamında Sosyal Güvenlik Kurumu sağlık yardımlarından yararlanacak kişinin, sağlık hizmet sunucularına (hastane, eczane gibi) başvurduğuna SGK sağlık yardımları almaya müstahak olduğunun anlaşılabilmesi, yani adına sağlık provizyonu alınabilmesi için hak sahipliğinin Kurum sistemi üzerinden aktive edilmesi (aktif hale getirilmesi).

Provizyon Nasıl Sorgulanır

provizyon sorgulama

Provizyon sorgulama işlemleri sadece e-Devlet üzerinden yapılabilmektedir.

  • e-Devlet üzerinden Sisteme Giriş Yapmak aşağıdaki bağlantıyı kullanınız.

Provizyon Sorgulaması Yapmak için Tıklayınız

Ayrıca “Yeni Sorgulama” butonuna basarak geçmişe yönelik provizyon bilginizi sorgulayabilirsiniz..

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: , , , , ,
Bu yazı en son 13 Mart 2016 tarihinde güncellenmiştir.

Konu hakkında yorumunuzu yazın


(e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır)

Provizyon Sorgulama (6 Yorum)

  1. Staj dosyası için çıktı alıyorum ama üstünde resmi belge değildir, resmi işlemlerde kullanılamaz yazıyor. Bir sorun çıkar mı acaba?

  2. merhaba ben ben gıda sektöründe çalısıyorum ve 01.01.2017 tarıhınde sıgortanı baslatıcam kımlıgı ver dedım verdım 02.01.2017 tarıhınde e devletten baktıgımda Son bir yıl içinde 30 gün gss prim gün sayısı olmadığı için, provizyon verilememiştir. dedı 03.01.2017 tarıhınde baktıgımda ıse babamın üstüne tekrar geçmişim anlatmak ıstedıgım sımdı bu adam benı ısten cıkısımı mı gosterdı de ben tekrar babamın sıgortasından yararlanıyorum acaba lutfen yardımlarınızı beklıyorum.

  3. hocam bn de 24 yaşımdayım babam sigortalı bir çalışan bn ünv. m bittikten sonra 8 ay çalıştım daha sonra işten çıktım.2015 yılının son aylarına kadar hastaneye gidip ilaçlarımı alabiliyordum.Ancak 2016 ocak ayının ilk günlerinde hastaneye gittiğimde borcum olduğu gibi bilgi verildi.Ecz. ye ilacı mı almak için geldiğimde ilacımı alamadım. e- devlet üzerinden kontrol ettiğimde “Kendisi veya üzerinden sağlık yardımı aldığı yakınından borçlu gözükmektedir.Provizyon verilememiştir.” şeklinde uyarı alıyorum.Şimdi bnm sgk ya mı başvurmam lazım.

  4. staj dosyam için provizyon sorgulamam gerek ve siteye ulaşım sağlanamıyor napmam gerektiğinide bilmiyorum yardımcı olursanız sevinirim..