SGK Aktivasyon

SGK Aktivasyon işlemi nasıl yapılır? SSK Aktifleştirme işlemi online nasıl yapılır? SSK Aktivasyon işlemi hakkında bilgileri aşağıdaki dökümandan erişebilirsiniz.

TEMEL BİLGİLER

Aktivasyon nedir : Yeni işe başlayıp 30 gün primi ödenen sigortalının hastane ve eczane ihtiyaçlarını aktif hale getirilip sağlık hizmeti alma hakkına sağlık aktivasyonu denir. Aktivasyon işlemizi yapmadan Sağlık yardımından faydalanamassınız.

Aktivasyon İşlemini Online Yapabilir miyim? : Evet yapabilirsiniz. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun tüm uygulamaları e-Devlet’e taşınınca aktivasyon konusunda SGK çalışmala yaparak e-Devlet sistemine bu modülüde monte etti. Eskiden ilgili SGK merkezi sitelerinden kısmen yapabilen bu işlem artık çok daha pratik bir şekilde gerçekleştirilebiliniyor.

Aktivasyon İşlemi İçin Nereye Başvurmalıyım? : Eğer e-Devlet şifreniz yok ise yada bu işlemi SGK merkezlerinde yapmak istiyorsanız bağlı bulunduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezine başvurmanız gerekmektedir. Sağlık Aktivasyon Servisi bölümünden başvuru yaparak aktivasyonunuzu aktif hale getirebilirsiniz.

SGK Aktivasyon İşlemini Nasıl Yapabilirim ?

e-Devlet sisteminde dahil olan hizmet ile, kendi sağlık sigortanızdan yararlanması için yakınınız adına başvuruda bulunabilirsiniz. Sisteme giriş yaptıkdan sonra yönergeleri tamamladıktan sonra işlem sisteme kayıt edilecektir.

SGK Aktivasyon İşlemi için Tıklayınız

Bu işlemi gerçekleştirmek için e-Devlet şifreniz ve T.C kimlik numaranız ile sisteme girişinizi sağlamanız gerekmektedir. e-Devlet şifreniz yoksa PTT’den 2 TL karşılığında size özel olarak verilecek şifrenizi hemen alarak sistemi kullanmaya başlayabilirsiniz.

Bakmakla yükümlü olduğum kişilerin(çocuk, anne, baba) sağlık sigortamdan yararlanmasını istiyorum.

 1. 18-25 yaş arasındaki öğrenci çocukların yapacakları sağlık yardımı talebi ile baba üzerinde iken anne veya anne üzerinde iken baba üzerine geçerek sağlık yardımı alma tercihleri yapılabilir.
 2. 18 yaşından büyük öğrenci olmayan kız çocukları ile öğrenci olsa bile 25 yaşından büyük kız çocuklarının yapacakları sağlık yardımı talebi ile baba üzerinde iken anne veya anne üzerinde iken baba üzerine geçerek sağlık yardımı alma tercihleri yapılabilir.
 3. Annenin yapacağı sağlık yardımı talebi ile bir çocuğu üzerinde iken diğer bir çocuğu üzerine geçerek sağlık yardımı alma tercihş yapılabilir.
 4. Babanın yapacağı sağlık yardımı talebi ile bir çocuğu üzerinde iken diğer bir çocuğu üzerine geçerek sağlık yardımı alma tercihi yapılabilir.

Bakmakla yükümlü olunan (anne, baba, çocuklar)

 1. 18 yaşından küçük çocukları için sağlık aktivasyon işlemleri otomatik olarak yapıldığından herhangi bir müracaata gerek yoktur. Ancak, baba üzerinde iken anne veya anne üzerinde iken baba üzerine geçerek sağlık yardımı alma tercihleri yapılabilir.
 2. 18/25 yaş aralığındaki öğrenci çocukları için yapacakları sağlık yardımı talebi ile baba üzerinde iken anne veya anne üzerinde iken baba üzerine geçerek sağlık yardımı alma tercihleri yapılabilir.
 3. 18 yaşından büyük öğrenci olmayan kız çocukları ile öğrenci olsa bile 25 yaşından büyük kız çocukları için yapacakları sağlık yardımı talebi ile baba üzerinde iken anne veya anne üzerinde iken baba üzerine geçerek sağlık yardımı alma tercihleri yapılabilir.
 4. Anne/babaları için sağlık yardımı talebi yapılabilir.
 5. Genel Sağlık Sigortalısı(sigortalı) kendisi ve eşi için otomatik yapıldığından işlem yapılmasına gerek yoktur.

sgk sağlık aktivasyonu

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: , , , ,
Bu yazı en son 13 Mart 2016 tarihinde güncellenmiştir.

Konu hakkında yorumunuzu yazın


(e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır)

SGK Aktivasyon (10 Yorum)

 1. E devletten sağlık yardımı ve taahhüt işlemi olmuyo hata veriyor sistem.gecici olarak devre dışı diyor ne yapmaliyim kaç gündür böyle ??

 2. ben türkiyeden emekli fakat yurtdisinda yasiyorum ve saglik aktivasyonumu nasil yapabilirim ,yurt disinda sagliktan faydalanabilmem icin ..

 3. Arkadaslar benim sigortam 3. 4. Seneden beri aktif halde sonra sigortYa ara verildi simdi yeni cikan yasaya gore bir haftalik sigotami gosterirsem 90 gun boyuca sigortam aktif
  hale gelir mi acaba ( lutfen cevap )

 4. Aktivasyon işlemi yapmak istiyorum fakat sayfa açılmıyor. Sebebini bilen varsa yardımcı olabilir mi. İlla SGK ya gidip saatlerce sıra mı beklemek gerekiyor. İlgilenen varsa cevabınızı bekliyorum.

 5. Ne güzel ya sonunda teknolojinin nimetlerinden faydalanmaya başlamış ssk. artık sıra beklemeye gerek yok.