SGK Gecikme Zammı Hesaplama

SGK Gecikme Zammı Hesaplama, SSK gecikme zammı hesaplanması, SGK gecikme zammı nasıl hesaplanır? İşte bu soruların cevabını ve daha fazlasını yazının devamında  gecikme zammı hesaplama işlemini kolay bir şekilde gerçekleştirebilme olanağına sahip olabilmektedir. Bu noktada günümüzde internet üzerinde yer almakta olan Sosyal Güvenlik Kurumu uygulamaları olanak sağlamaktadır.

sgk gecikme zammı hesaplama

SGK Gecikme Zammı Nasıl Hesaplanır?

Oturduğunuz yerden çok daha kolay, çok daha hızlı ve çok daha doğru bir şekilde SGK gecikme zammı hesaplama işleminiz için yazımızın sonunda yer almakta olan ilgili uygulama bağlantısı linkine tıklamanız gerekmektedir. Bu noktada bağlantıya tıkladığınız takdirde açılan sayfa içerisinde sizden Sosyal Güvenlik Kurumuna ait olan prim borcunuz hakkında bilgiler talep edilmektedir.

SGK gecikme faizi hesaplama işleminiz için uygulama üzerinde öncelikli olarak borç döneminizin ayı ve yılı bilgilerini girmeniz gerekmektedir. Ayrıca borç tutarınızı da girdikten hemen sonra resmi ya da özel seçeneklerinden ilgili olanını seçtikten sonra hesapla sekmesine tıklamanız gerekmektedir.

 

SGK Gecikme Zammı Hesaplaması için Tıklayınız

 

SGK GECİKME ZAMMI ORANLARI

sgk gecikme zammı oranları

Kurumun prim ve diğer alacaklarının süresi içinde ve tam olarak ödenmemesi halinde, ödenmeyen kısmı, sürenin bittiği tarihten itibaren ilk üç aylık sürede her ay için 30 Nisan 2010 tarihine kadar % 3 oranında, 1 Mayıs 2010 tarihinden itibaren %2 oranında gecikme cezası uygulanarak arttırılır. Ayrıca her ay için bulunan tutarlara ödeme süresinin bittiği tarihten başlamak üzere borç ödeninceye kadar yukarıdaki tabloda yer alan her ay için ayrı ayrı Hazine Müsteşarlığınca açıklanacak bir önceki aya ait YTL cinsinden iskontolu ihraç edilen Devlet iç borçlanma senetlerinin aylık ortalama faizi, bileşik bazda uygulanarak gecikme zammı hesaplanır. Ancak ödemenin yapıldığı ay için gecikme zammı günlük hesaplanır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: , , , , ,
Bu yazı en son 13 Mart 2016 tarihinde güncellenmiştir.

Konu hakkında yorumunuzu yazın


(e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır)

SGK Gecikme Zammı Hesaplama (5 Yorum)

  1. 569 tl ssk primini 29-2-2016 da yatacaktı yatıramadık 1-3-2016 tarihinde yatırdık 666,74 tl tahsil edildi bu normalmidir

  2. şartlar= 25 yıl, 55 yaş, 5750 gün
    mevcur= 21 yıl, 43 yaş, 4000 gün
    ihityaç= 4 yıl, 12 yıl, 1750 gün
    yani kısaca 5 yıl kadar daha ssklı çalışıp üstüne 7 yıl da yaşı bekleyeceksiniz, en erken 12 yıl sonra yani.

  3. 01.04.1972 doğumluyum 02.10.1995 tarihinde ssk olarak çalışmaya başladım askerliğimi ssk öncesi 15 ay yaptım yılbaşında 4000 günüm olacak halen çalışıyorum ne zaman emekli olabilirim