SGK Gözlük Hakkı Sorgulama

sgk ne zaman gözlük alabilirimSGK Gözlük Hakkı Sorgulama

Gözlük hakkınızın gelip gelmediğini basit bir şekilde öğrenebilirsiniz. İsterseniz e-Devlet üzerinden dilersenizde SMS ile sorgulamasını yapabilirsiniz. Gözlük camı ve çerçevelerinin yenilenme süresi 3 yıldır. Bu süre bitmeden gözlük cam ve çerçeveyi yeniden alınamıyor. Ancak, görme bozukluğunda 0,5 diyoptrilik değişiklik olması halinde gözlük camının değişimi için 3 yıllık süre beklenilmeden yenisi alınabiliyor. Daha düşük diyoptrilik bir değişiklik olması halinde bedelini hastanın kendisi karşılaması gerekiyor.

Nezaman gözlük alabilirim sorgulamasını yapmak için aşağıdaki bağlantıyı kullanınız.

SGK Gözlük Hakkı Sorgulaması için Tıklayınız

 • e-Devlet şifrenizle birlikte sisteme giriş yapınız.

Gözlük cam ve çerçevesi için düzenlenen reçetenin/sağlık kurulu raporunun düzenlenme tarihinden itibaren 10 işgünü içerisinde optisyenlik müesseselerine müracaat edilmesi gerekiyor.

Gözlük Cam ve Çerçeveleri Kaç Yılda bir Yenilenir ?

Gözlük camı ve çerçevesi 3 (üç) yılı geçmeden yenilenmez. Ancak görmede 0.5 diyoptrilik (optikte bir merceğin, cisimlerden gelen ışını kırma gücünü ifade eder) değişiklik olması halinde süresinden önce gözlük camı yenilenebilir.
Büyüme ve gelişme çağındaki (18 yaşını doldurmuş ancak 19 yaşından gün almamış olan) çocuklara kullanılması gerekli görülen gözlük cam ve çerçevesinin çocuğun büyüme ve gelişmesi nedeni ile kullanılamadığı ve yenilenmesi gerektiğinin sağlık kurulu raporu ile belgelenmesi koşuluyla süresinden önce yenilenir.

GÖZLÜK HAKKI SMS İLE SORGULAMA

CERCEVE yaz boşluk bırakıp TC kimlik No yaz yine boşluk bırak Aile Sıra NO yazıp 5502 ye gönder

CAM yaz boşluk bırakıp TC kimlik No yaz yine boşluk bırak Aile Sıra NO yazıp 5502 ye gönder

sgk gözlük hakkı

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: , , , , ,
Bu yazı en son 13 Mart 2016 tarihinde güncellenmiştir.

Konu hakkında yorumunuzu yazın


(e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır)

SGK Gözlük Hakkı Sorgulama (29 Yorum)

 1. Arkadaşlar e-devlet üzerine geç yansıyor yada doğru olarak geçmiyor. ben gözlükçüde çalışan olarak söylüyorum. tanıdığınız gözlükçüye uğrayın ıkı dakkada söylerler ne zaman hakkınızın dolduğunu. bundan ücret talep etmezler. sadece tc kimlik numaranızı söylemek o kadar.

 2. Benim sağlık güvencem yok türkiye.gov.tr den sorguladığımda uzak,yakın,çerçeve hakkınız mevcuttur yazıyor.şimdi ben muayene olduktan sonra gözlüğümün ücretini devletmi karşılıyor?

 3. Gözlük cam hakkım var ama o optikçi devlet 10 lira karsılıyor dedi 70 lira istedi %30 inceltilmiş cam için

 4. Ben kemik gözlük aldım. Çerçevesini sonradan begenmedim acaba ücretsiz çerçeve değişimi yaparlarmi

 5. E devlet sayfamda gözlük ve çerçeve hakkım olduğunu görüyorum ancak gölükçüye gittiğimde olmadığını söylüyorlar devlet mi yalancı gözlükçü mü yalancı bu nasıl bir iştir .

 6. nasıl bir kurumsunuzki çerceve veya cam yaz bosluk TC ni yaz boşluk ail sıra no yaz boşluk bırak 5502 ye gönder gelen cevap hatalı parametreli mesaj gönderiniz diye cevap geliyor nasıl bir sistem milleti kandırmaktan başka birşey değil lanet olsun

 7. aynen yazdım cevap yanlış yazdınız aralılı zamanlarda yine yazdım bu sefrerde tık yok hani istikrar

 8. Yahu bu kadar üçkağıtçı olmak zorunda mısınız..Her şeyi doğru yazmama rağmen hatalı parametreler girdiniz diye yanıt geldi. Sözüm ona devlet kurumu…

 9. Bende çerçeve sorguladım çıkmıyor, Sms yazdım cevap yok kaç kez..nasıl bir ülkede yaşıyoruz…Devletin kurumları çalışmıyor.

 10. Lalet olsun bu görevi bile yerine getiremeyenlere benim vergilerimle aldığınız paralar zehir zıkkım olsun boğazınızda düğümlensin.

  • Evet dediğiniz gibi uygulama sayfası beyaz sayfa olarak açılıyor. Konu ile ilgili 160’ı arayabilirsiniz. e-Devlet ile ilgili ise sorun işleme alacaklardır. Size en yakın optik mağazazından rica ederseniz gözlük hakkınızla ilgili kendi sisteminden bakıp bilgi verecektir muhakkak.

 11. İllaki mesaj yazdırarak 5502 ye para ödettirerek öptüreceksiniz bizi. Ne olurdu yanı e devlet sayfasını boş bırakacağınıza iki satırla bilgi verseydiniz. Kimbilir ne dümenler vardır bunun altında.

 12. ALLAH cezanızı versin bu nasıl sistem ne cevap var nede sayfada görüntü neden bir çare bulunmuyor bu kadar acizler mi acaba

 13. nalet olsun bu görevi bile yerine getiremeyenlere benim vergilerimle aldığınız paralar zehir zıkkım olsun boğazınızda düğümlensin

 14. Bir kere devletin yaptığı bir uygulamayı kullanırken allah razı olsun çok işime yaradı diyemedim böyle dandik böyle saçma birşey olamaz arkadaş onca şikayet var zahmet et düzelt sistemi ne e-devletten ulaşılıyor ne sms ile tekrar tekrak
  yazıklar olsun böyle işi yapana…

 15. sistem çalışmıyor. e-devlet’ te sorgulama yapıyorum boş ekran açılıyor. SMS atıyorum bilgilerinize şuan ulaşılamıyor diyo.

 16. Aşağılık İnsanlar hem sms ücret bedeli olan 1 tl aldılar hemde gözlük camı bilgisine ulaşılamadı diyor. bide utanmadan daha sonra tekrar deneyin diyor.