Sitemize sık sık sorulan soruların cevabını bugün tek tek cevaplayacağız… İşte SSK ile ilgili o sıkça sorulan sorulardan bazıları; Sigortam Yatıyor Mu? Sigortam varmı, Sigortam başladımı nasıl öğrenebilirim, Sigortam ödeniyormu, Sgk yatırılıyormu. Eğer bu gibi sorularınız varsa yorumda bulanabilirsiniz

sigortam yatıyor mu

Ülkemizde malesef kanunları hiçe sayan işyerleri sahipleri var bir çok çalışanın sigortası ya yapılmıyor, ya da tam ödenmiyor… Bir çok emeği ile çalışan işçi bunun farkına varmakda geç kalıyor. İşe girildiği zaman deneme süresi diye bir şey yoktur öncelikle bunu belirtelim. 15 Gün, 1 Ay deneme süresi paragöz patronların uydurmuş olduğu gerçek dışı bir hikayedir. Siz işe başdığınız an sigortanızı zorunlu olarak yapmak zorundadır.

Şimdi size yazımızda sigortalığınızın yapılıp yapılmadığını öğrenmek için gerekli işlemleri anlaşılır bir şekilde anlatacağız.

SİGORTAM YATIYOR MU ?

Sigortanızın ödenip ödenmediğini 3 şekilde öğrenebilirsiniz biz size en basitinden en detaylı olanına kadar anlaşılır bir dille anlatarak yönlendireceğiz.

T.C Kimlik NO ile Sigortam Yatıyor Mu Öğrenmek için Tıklayınız

  • Bu basit sorgulama ile son 12 aylık döneme ait şahsınıza ait yatıran sigortam primleri sadece T.C kimlik numaranızı yazarak görebileceksiniz.

Nufüs Kağıdını Bilgilerinize Göre Detaylı Öğrenmek için  Tıklayınız

  • T.C. kimlik numarasının yanında nüfusa kayıtlı olduğu il/ilçe, cilt no gibi herkes tarafından bilinemeyecek özel bilgilerin girilmesi gerekiyor bu sayede detaylı olarak sigortam ödeniyor mu sorusuna cevap alabileceksiniz.

e-Devlet Üzerinden Sigortam Yatıyor Mu Öğrenmek için Tıklayınız

  • Eğer ki PTT’den daha önceden e-Devlet şifresi satın aldıysanız sisteme T.C no ve şifrenizle giriş yaparak sigortam yatıyormu sorusuna cevap alabilirsiniz.

SİGORTA PRİMLERİ HEMEN GÖZÜKMEZ

Sigorta primleriniz ay sonundan ay sonuna hizmet dökümüze ekleniyor. Kesin olarak sigorta priminizin yatıp yatmadığını öğrenmek için ay sonunu beklemelisiniz.

Örneğin; Mart ayı ssk primlerinizin yatıp yatmadığını  Nisan ayı sonunda görebilirsiniz

Yeni işe girenler sigortanızın kontrolünü hemen yapamazsınız. Çünkü ödeme ve bildirim çalıştığınız ayı takip eden ayın 23. ünde verilir .

Örneğin; 01.03.2014 de işe giren bir kişinin bidirimleri 23.04.2014 e kadar yapılma süresi var işveren son gün 23.04.2014 de bildirimde bulunmuşta olabilir. Dolayısı ile ayın 24. ü ve sonrası yapacağınız sorgulama bir önceki ayı gösterir.

Sigortam Ödenmemiş Ne Yapmalıyım

Sigortasız çalıştırıldığınızı anladığınızda; işyerinin bağlı olduğu Sigorta Müdürlüğü’ne bir dilekçe ile başvurabilirsiniz. Sigorta müdürlükleri her ilde bulunmaktadır.

Sigortasız çalıştırıldığınızı, çalıştığınız işyerinden ayrıldıktan sonra anlarsanız, hizmetinizin geçtiği yılın sonundan başlayarak 5 yıl içerisinde yetkili mahkemeye müracaat etme hakkınız da bulunmaktadır.

Sigortasız olarak çalışan binlerce işçi, patronlarını Alo 170 aracılığı ile ihbar etti. Hatta gelen ihbarları tek tek değerlendirmeye alan SGK Başkanlığı ise, incelemeler sonucunda binlerce patrona ‘milyonlarca liralık’ idari para cezası kesti.

Al0 170 üzerinden şikayetde bulunabilirsiniz.

SGK Şikayet Dilekçesi

SOSYAL GÜVENLİK KURUMU IL MÜDÜRLÜĞÜ’NE İSTANBUL

İSÇİNİN
Adı ve Soyadı :
İkamet Adresi :
Telefon No :
İşe Giriş Tarihi :
İşten Çıkış Tarihi :

İŞYERİNİN
Ünvanı :
Adresi :
Telefon No :
İşverenin Adı,Soyadı :

Yukarıda adı geçen işyerinde çalışmakta iken hiçbir gerekçe gösterilmeksizin haksız ve gerekçesiz bir şekilde işime son verilmiştir. Ancak daha sonra kurumunuz nezdinde yaptığım araştırma sonucu Sigortalarımın ;

[ ] … EKSİK YATIRILDIĞINI

[ ] … HİÇ YATIRILMADIĞINI öğrendim.

İşverenden sikayetçiyim.

Hakkında gerekli işlemin yapılmasını ve eksik yatırılan / hiç

yatırılmayan sigortalı günlerimin ödettirilmesini arz ve talep ederim.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 20 Mart 2014
Bu yazı en son 13 Mart 2016 tarihinde güncellenmiştir.

Konu hakkında yorumunuzu yazın


(e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır)

Sigortam Yatıyor Mu (109 Yorum)

  1. Sigortanızın yatıp yatmadığını öğrenmek için konuda yer alan e-Devlet bağlantısını tıklayarak sisteme PTT’den aldığınız şifre ile girerek primlerinizin işlenip işlenmediğini kontrol edebilirsiniz.

  2. Ben aradım şikayet ettim dilekçeşitli yazdım ve hiç bir şey çıkmadı bu ülkede gariban insalar hep dışlanıyor ve değer verilmiyor böylece şikayet ve davaları da sonuçsuz kalıyor karşı taraf güçlü diye devlet de susuyor ataletin omadığı yerde haksızlık baş kaldırır..

  3. ben işyerim benim haberim olmadan giriş çıkış yapmışlar 16 gün yatırmışlar ve 24 gün görünmüyor ne yapmam gerekir

  4. 2014 ekim ayinda bir eczanede calismaya basladim aralik ayinda sigortami baslatmislar 9 ay kadar calistiktiktan sonra 2015 temmuz ayinda isten ayrildim kendi istegimle 2016 ocak ayında ayni is yerine tekrar basladim 19 mart ‘ta acik ogretim sinavim icin 3 saat izin istedim vermedi (onun isi daha onemliymis) isten cikmak zorunda kaldim ve ciktiktan sonra ogrendim 2. Kez isi girdigimdede yaklasik 20 gun sigortami gec baslatmis ve alacagim olmasina ragmen vermiyor ustelik daha onceki calistigim surecte isten ayrildiktan sonra 1 ay daha sigorta yatirdim sen bana borclusun diyor ne yapmaliyim

  5. ben işe yeni başladım ama bişey merak ediyorum iş yerim sigortama ne kadar ödüyor cvp için şimdiden tşk ederim.