Çifte Maaş Son Durum

A Haber’de Banu El’in sunduğu ve Takvim Gazetesi Ekonomi Müdürü Faruk Erdem’in çalışma ve emeklilik hayatına dair tartışılan konular hakkında bilgi verdiği ‘Bize Sorun’ programında ‘Dul ve Yetim Maaşları’ konusu mercek altına alındı.

ÇALIŞAN KADINA 6 YIL ERKEN EMEKLİLİK

‘Doğum borçlanması’ konusunun da masaya yatırıldığı programda Erdem yeni torba yasaya dikkat çekerek çalışan kadının 6 yıl erken emekliye ayrılabileceğini vurguladı.

3 ÇOCUĞA 2 BİN 160 PRİM GÜNÜ

İşe girişten sonra doğum yapıyor kadınlar ve işten uzak kalıyor. Sigorta primleri yatmıyor. Bu eksik günlerini satın alıyorlar. SSK’lılara ve iki çocukla sınırlıydı. Son torba yasayla bu hak genişletildi. Bağ-Kurlu kadınlar veya memur kadınlar ayrı kalıyordu. Yasa koyucunun son düzenlemesine göre artık Bağ-Kur’lu esnaf ve memur kadınlar da artık doğum borçlanmasını yapabiliyor. Ve yasa koyucu çocuk sayısını 3’e çıkarttı. Her çocuk için iki yıl doğum borçlanması yapıyorsunuz. 720 gün prim günü demek. Çalışan kadın 3 çocuk doğurursa 2 bin 160 gün kazanma hakkı var. Aslında çalışan kadınlar bu sayede 6 yıl erken emekli olabilirler.

Kaynak : A HABER

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: ,
Bu yazı en son 28 Ekim 2014 tarihinde güncellenmiştir.

Konu hakkında yorumunuzu yazın


(e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır)

Çifte Maaş Son Durum (1 Yorum)

  1. annem ayşe dağ bağ kur emeklisi iken 1993 yılında vefat etmiştir o zaman gelirim olmadıgından tarafıma maaş bağlanmıştı daha sonraki yıllarda tarafıma emeklı sandıgından maaş baglandıgından bag kur maaşım kesilmişti bu maaş yeniden bağlanabilir mi… SAYGILARIMLA…